Prawidłowe mocowanie płyt EuroFala to kolejny element, który ma bardzo ważny wpływ na finalny wygląd naszego dachu. Na prawidłowy montaż składają się następujące elementy: przygotowanie, układanie oraz mocowanie płyt. Mimo, iż może nam się wydawać, że to tylko drobny szczegół warto jednak zwrócić uwagę na najdrobniejszy element. Poniżej znajduje się dokładny opis mocowania płyt EuroFala. Dlatego przed przystąpieniem do pracy warto się z nim zapoznać. Warto także zastosować się do wskazówek, aby nasz dach cieszył prawidłowym wyglądem na długo.

Wybór systemów montażowych

Aby wyeliminować przeciekanie, korozję i możliwość zniszczenia pokrycia dachowego warto prawidłowo dobrać zastosowane systemy montażowe. Do mocowania płyt EuroFala należy stosować specjalistyczne systemy montażowe znajdujące się w ofercie firmy Cembrit. Stosowanie innych systemów montażowych jest możliwe wyłącznie po otrzymaniu pisemnej zgody od firmy Cembrit. Najczęściej stosuje się systemy montażowe do konstrukcji drewnianej lub stalowej. Wiąże się to z rodzajem materiału, z jakiego są wykonane łaty/płatwie. Bardzo ważne jest, aby rodzaj systemów montażowych był dopasowany do kategorii korozyjności środowiska. Dlatego systemy montażowe Quick Fix z powłoką anty-korozyjną typu „gRey.coat” mogą być stosowane w miejscach, gdzie kategoria korozyjności środowiska jest średnia lub duża (kategoria C3 i C4). W miejscach, gdzie kategoria korozyjności środowiska jest bardzo duża (kategoria C5) stosuje się systemy montażowe Quick Fix ze stali nierdzewnej (A2 lub A4). W miejscach, gdzie kategoria korozyjności jest mała (kategoria C2) dopuszcza się stosowanie systemów montażowych tradycyjnych ocynkowanych elektrolitycznie.

Uwaga: na wyroby zamontowane systemami montażowymi innymi niż oferowane przez Cembrit producent nie udziela gwarancji.

Mocowanie

Mocowanie płyt EuroFala następuje w punktach wcześniej wykonanych otworów montażowych. Jest to na 2 i 6 szczycie fali (płyty W130-9 (B59)) lub 2 i 5 szczycie fali (płyty W177-6.5 (B65)) – patrz rys.24 – od okapu pojedynczo, natomiast w kierunku kalenicy przez zakład dwóch sąsiednich płyt równocześnie w odległości 75mm od krawędzi płyty – patrz rys.18 i 20. Systemy montażowe należy przykręcać zachowując kąt prosty w stosunku do łat/płatwi oraz płaszczyzny pokrycia dachowego. Systemy montażowe wkręca się przy użyciu wkrętarki oraz końcówki nasadkowej 8mm przez płyty do łat/płatwi. Dla lepszego komfortu podczas wkręcania systemów montażowych końcówka nasadkowa powinna mieć głębokość min. 5,6mm. W przypadku płyty EuroFala dłuższej niż 1250mm (w tym standardowe płyty 1875mm i 2500mm) stosujemy mocowanie do trzech podkładów. Zatem poza wspomnianymi wyżej również do środkowej łaty/płatwi podpierającej – patrz. rys. 1 i tab. 1.

Uwaga: stosując systemy montażowe Quick Fix nie trzeba wcześniej wykonywać otworów montażowych w płytach EuroFala. Specjalne skrzydełka na wkręcie rozwiercają otwór montażowy w płycie EuroFala tak, aby był on o 4mm większy od średnicy wkrętu.

Uwaga: w położeniu mocno wysuniętym płyt, przy okapach, wzdłuż szczytów, itp. może wystąpić potrzeba użycia 3-4 systemów montażowych w jednym rzędzie. Dzieje się tak z uwagi na większe ssanie wiatru, np. na szczycie 2, 4, 6 i 8 fali (płyty W130-9 (B59) lub na szczycie 2, 4 i 6 fali (płyty W177-6.5 (B65), ale nigdy nie na pierwszej i ostatniej fali.

Siła dokręcenia systemów montażowych

Systemy montażowe przykręca się z taką siłą, aby element uszczelniająco-dociskowy przylegał ściśle do płyty. Należy jednocześnie zachować wodoszczelność pokrycia dachowego i niezbędny luz do „pracy” połaci dachowej – patrz rys. 25, 26, 27.

Krótką instrukcję wideo można znaleźć tutaj: https://budujodpowiedzialnie.pl/blog/samodzielna-wymiana-dachu-krotka-instrukcja/

A więcej o włókno-cemencie znajdziesz tutaj: https://budujodpowiedzialnie.pl/blog/wlasciwosci-wlokno-cementu/

Po więcej inspiracji wejdź na www.cembrit.pl