W 2002 roku rząd przyjął Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski. Zakończenie wymiany ma nastąpić do 2032 roku. Do tego czasu będzie możliwość użytkowania takich wyrobów jednak pod określonymi warunkami. Płyty te muszą być w dobrym stanie technicznym oraz muszą podlegać stałej konserwacji. Obecnie najczęściej stosowane przez rolników metody zapobiegające emisji niezdrowych włókien z użytkowanych wyrobów to:

  • utwardzenie
  • powleczenie powierzchni odpowiednim środkiem
  • odizolowanie wyrobu azbestowego pyłoszczelną przegrodą.

Jednak coraz większa liczba świadomych zagrożeń rolników decyduje się na usunięcie tego typu materiałów i wymianę ich na inny, obojętny dla środowiska.

EuroFala nowa generacja płyt ekologicznych

Płyty faliste składają się głównie z cementu oraz innych bezpiecznych dla zdrowia człowieka i zwierząt związków. Gwarantują tym samym bardzo dobre właściwości fizyczne. Spełniają one rygorystyczne krajowe oraz unijne normy bezpieczeństwa. Firma Cembrit to jedyny w Polsce producent ekologicznych falistych płyt włókno-cementowych EuroFala. Płyty te dają duże możliwości stosowania, szczególnie w budownictwie rolniczym.

Wymiary i waga

Jednymi z najbardziej cenionych przez klientów właściwościami płyt EuroFala są ich wymiary oraz waga. Płyty faliste produkowane są w takich samych wymiarach, jak stare płyty pokrywające znaczne ilości polskich dachów. Dzięki temu wymiana pokrycia dachowego może okazać się znacznie tańsza niż mogłoby się wydawać. Masa 1m2 płyty falistej to około 11,7 kg, więc idealnie nadają się na nowe pokrycia już eksploatowanych przez dziesięciolecia więźb dachowych. Wymiary płyt falistych EuroFali pozwalają bez żadnych dodatkowych przeróbek więźby dachowej pokryć powierzchnię dachu. Wpływa to  znacząco na obniżenie kosztów związanych z wymianą pokryć dachowych. W takim wypadku w gestii inwestora pozostaje tylko zdjęcie, wywiezienie i złożenie na składowisku starych płyt. Można jednak wystąpić z wnioskiem o pokrycie kosztów usunięcia do Biura Ochrony Środowiska na danym terenie.

Świetliki – oszczędność energii i kosztów

W budynkach bez poddaszy użytkowych, adaptowanych do produkcji zwierzęcej często brakuje okien. Aby obniżyć koszty przebudowy, w połaci dachowej wykonuje się świetliki, stosując w tym celu przezroczyste płyty faliste, które posiadają wymiary spójne z płytą EuroFala. W efekcie wykorzystuje się naturalne światło i tym samym oszczędza energię.

Płyty EuroFala charakteryzują się bardzo dobrą trwałością i, jak zapewnia producent, nie wymagają żadnej pielęgnacji i zabiegów konserwujących podczas eksploatacji. Do montażu i obróbki wykorzystuje się systemowe wkręty Quick Fix, które znacznie ułatwiają pracę osobom niezajmującym się na co dzień sztuką dekarską.

Więcej właściwości płyt z włókno-cementu na https://budujodpowiedzialnie.pl/blog/wlasciwosci-wlokno-cementu/

Po więcej inspiracji wejdź na www.cembrit.pl