Sielsko-anielsko … czy w budownictwie to również możliwe?

W ostatnich latach coraz wyraźniej obserwujemy trend, który skłania nas do powrotu do natury. Widać to nie tylko w życiu codziennym, ale także w budownictwie. Sielskie krajobrazy zaczynają być fantastycznym tłem dla nowoczesnych budynków, a sceneria wiejska idealną osnową powstających biznesów. Idea jest taka, żeby budynek wtapiał się w krajobraz a nie pozostawał do niego w kontrze. Powstają zatem nowoczesne stodoły, które stają się loftowymi hotelami, jak również ekskluzywne sale bankietowe i centra konferencyjne w wiejskim stylu, dla tych wszystkich, którzy uwielbiają styl boho, vintage czy folkowy, a jednocześnie chcą przebywać na łonie natury i kontemplować jej piękno z dala od miejskiego zgiełku.

Ekskluzywna stodoła czyli natura i sielskość w budownictwie

Taki też cel przyświecał inwestorom Howiańskiej Stodoły położonej w malowniczej części Podlasia nieopodal Majątku Howieny w miejscowości Pomigacze.

Inwestorzy postawili na prostotę, naturalność i ekologię. Stare cegły oraz surowe drewno idealnie komponują się ze sobą tworząc urocze, rustykalne wnętrze. Aby całość tworzyła spójną całość nie mogło zabraknąć odpowiedniego pokrycia dachowego. Płyta falista z włókno-cementu przypominająca strukturą beton to idealne rozwiązanie dla tej stylistyki.  Dlatego na pokrycie dachowe wybrano EuroFalę.

Na dachu obiektu zostały zastosowane płyty naturalne szare w celu nawiązania do tradycji wiejskiej. Użyto płyt o rozmiarach 2500×1150 wersja STANDARD oraz 1875×1150. Zastosowano również systemowe gąsiory i wiatrownice.

Gąsiory: 1200x240x240, zaś wiatrownice są dopasowane do długości płyt, tj: 1875x200x200 oraz 2500x200x200. Dzięki temu zakłady płyt na połaci dachowej pokrywają się z zakładami wiatrownic – to podnosi estetykę całości.

Ponieważ została zaprojektowana i wykonana stalowa konstrukcja nośna – do montażu użyto wkrętów właśnie do konstrukcji stalowej. Dominujące rozstawy płatwi Z to 1175 mm.

Istotnym walorem płyty falistej EuroFala jest fakt, że kondensacja pary wodnej na dolnej płaszczyźnie pokrycia dachowego nie powoduje skraplania się jej i skapywania wody. Wilgoć jest wchłaniana przez płytę i poprzez otwarte pory w płycie wydostaje się na zewnątrz budynku w postaci pary wodnej. Ta cecha EuroFali powoduje, że nie ma potrzeby stosowania membrany dachowej.

Płyty włókno-cementowe zdecydowanie słabiej nagrzewają się na słońcu w porównaniu z blachą – to kolejny powód, dla którego inwestorzy zdecydowali się na takie rozwiązanie.

Więcej właściwości płyt z włókno-cementu na https://budujodpowiedzialnie.pl/blog/wlasciwosci-wlokno-cementu/

Po więcej inspiracji wejdź na www.cembrit.pl