Wymiana dachu może wzbudzać niemałe emocje. Na myśl od razu przychodzą ogromne koszty, które wiążą się z tego typu pracami. Warto się dobrze zastanowić i przemyśleć wszelkie możliwe opcje. Zazwyczaj rozpoczynamy od poszukiwania materiałów. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele opcji, dlatego trzeba dobrze przestudiować wszelkie dostępne opcje i zastanowić się czy w naszym przypadku możliwa jest samodzielna wymiana dachu.

 Sprawdzona ekipa remontowa

Kolejna kwestia to solidna i sprawdzona ekipa, która jednocześnie nie opustoszy doszczętnie naszej kieszeni. Jak wiadomo w dzisiejszych czasach bardzo trudno o dobrą ekipę remontowo-dekarską. A jeśli już znajdziemy takową, problem stanowić mogę odległe terminy, które umawiać należy z dużym wyprzedzeniem. Często wiodący producenci systemów dachowych służą pomocą w znalezieniu dobrej i sprawdzonej ekipy. Dlatego, jeśli to jedyna opcja jaką rozważamy, warto wziąć pod uwagę taką pomoc.

Jest jeszcze inna opcja – przy odrobinie umiejętności i sporych chęciach możemy to zrobić samodzielnie. Jak się okazuje nie musi to być zadanie karkołomne.

Czy można wymienić dach samodzielnie?

Oczywiście wszystko zależy od rodzaju pokrycia, na jakie się zdecydujemy. Są systemy bardziej i mniej skomplikowane. Dach z blachy to wyższy koszt oraz obowiązek zastosowania dodatkowych materiałów izolacyjnych, wymaga też większych umiejętności. Możemy wybrać system dachowy z włókno-cementu. Płyty faliste należą do grupy pokryć lekkich i generalnie nie wymagają stosowania większych przekrojów elementów konstrukcyjnych.

Tutaj z pomocą idą nam eksperci Cembrit, którzy w bardzo przystępny sposób prezentują w jaki sposób można dokonać wymiany dachu samodzielnie. Sięgając po systemy płyt falistych EuroFala możemy to zrobić dość szybko. Zanim rozpoczniemy takie prace warto zapoznać się z materiałami przygotowanymi w tym celu. Poniżej znajduje się krótki film instruktażowy:

https://www.youtube.com/watch?v=0RecaU9tQH8

Do każdej grupy produktów dołączony jest zestaw uzupełniający i montażowy Quick Fix umożliwiający poprawny samodzielny montaż systemu dachowego EuroFala. Wszystkie płyty, w zależności od potrzeb, można swobodnie docinać do pożądanych szerokości i długości.

Płyta EuroFala dostępna jest w dziewięciu kolorach standardowych i naturalnym szarym. System dachowy Cembrit to także bogata oferta akcesoriów wykończeniowych, montażowych i wentylacyjnych takich jak kominki i kominy oraz płyt świetlikowych pvc Eurolux pasujących do płyt falistych.

Zastosowanie płyt EuroFala

Płyty faliste EuroFala znajdują zastosowanie nie tylko przy budowie nowych obiektów, ale również na budynkach modernizowanych i remontowanych. Wiele istniejących budynków wybudowanych w latach 1960-90 posiada dachy, które wymagają wymiany pokrycia. System dachowy EuroFala został tak zaprojektowany, aby jego wykorzystanie w takich przypadkach było optymalne. Dlatego posiada podobne formaty, kształty oraz profile, które idealnie pasują na wymianę pokryć starego typu. Płyty EuroFala zostały wyprodukowane z ekologicznego materiału nowej generacji, bezpiecznego dla zdrowia ludzi, o wysokich parametrach wytrzymałościowych.

System dachowy EuroFala jest idealnym materiałem do zastosowań w budownictwie inwentarskim i gospodarczym. Naturalne cechy włókno-cementu sprawiają, iż jest on jedną z najlepszych opcji przy wykończeniu tego typu budynków. Ich zastosowanie umożliwia stworzenie odpowiedniego mikroklimatu do hodowli zwierząt oraz przechowywania płodów rolnych.

Dzięki unikalnym właściwościom włókno-cementowych materiałów budowlanych, dużym formatom płyt oraz łatwości montażu system dachowy EuroFala z powodzeniem wykorzystywany jest w budownictwie przemysłowym i magazynowym. Płyty EuroFala są odporne na związki chemiczne, przez co idealnie nadają się na magazyny soli czy nawozów sztucznych.

Parametry wytrzymałościowe płyt EuroFala

EUROFALA B59 (B58) – czyli profil B5:

  • Minimalne obciążenie niszczące na metr szerokości płyty przy rozpiętości podpór 1,1 m – 2000 N/m
  • Minimalny moment zginający przy zniszczeniu na metr długości płyty – 40 Nm/m

EUROFALA B65 (B70) – czyli profil B9:

  • Minimalne obciążenie niszczące na metr szerokości płyty przy rozpiętości podpór 1,1 m – 4250 N/m
  • Minimalny moment zginający przy zniszczeniu na metr długości płyty – 55 Nm/m
Najczęściej popełniane błędy montażowe

Do najczęściej popełnianych błędów należą: montaż na gwoździe, nie obcinanie odpowiednich narożników płyt, nie wywiercanie odpowiednich otworów montażowych o odpowiedniej średnicy oraz niepoprawne składowanie na placu budowy. Jeśli będziemy w stanie uniknąć tych błędów to z pewnością poradzimy sobie z prawidłowym montażem.

O włókno-cemencie znajdziesz tutaj: https://budujodpowiedzialnie.pl/blog/wlasciwosci-wlokno-cementu/

Po więcej inspiracji wejdź na www.cembrit.pl