Mini domy to ostatnio nowy trend w budownictwie w Polsce. Cieszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków. W internecie pojawia się coraz więcej instrukcji jak wybudować taki dom samemu. Bo jak się okazuje nie jest to wcale takie trudne, ale wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno teoretycznego, jak i praktycznego. Jeśli sami nie czujemy się na siłach podjąć całościowej budowy, zawsze możemy część pracy zlecić specjalistycznej firmie a część wykonać samemu.

Mini dom – jak się za to zabrać?

Pomysł na mini domy przywędrował do nas ze Stanów i zyskał bardzo dużo zwolenników. Poza względami finansowymi to dla wielu także podążanie w stronę minimalizmu oraz idei slow life. Mini dom to świetna alternatywa dla mieszkania w bloku oraz dla wielu idealny sposób na posiadanie swojego domu bez zaciągania długoletniego kredytu. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na budowę domu do 35m2. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami dom taki można zbudować bez pozwolenia na budowę, a od 19 września 2020r. można go zbudować nawet bez zgłoszenia. Po ostatniej nowelizacji ustawy o Prawie budowlanym formalności zostały zredukowane do minimum. Taka zmiana za pewno zachęci jeszcze więcej osób do budowy takich domów. W internecie można znaleźć bardzo dużo firm, które podejmą się wykonania takiej inwestycji. Zwykle ceny takiej budowy wahają się w okolicach 100000zł. Są też firmy, które zajmują się kompleksową obsługą, począwszy od projektu, aż po wykończenie wewnątrz. Często są to domy modułowe, które nie są na stałe związane z podłożem i dzięki temu można je zbudować w szybkim tempie.

https://www.youtube.com/watch?v=xUBcK6jtvTI

Mini dom – przydatne informacje

Zawsze możemy zmierzyć  się z budową takiego domu samodzielnie lub z częściową pomocą innych firm. Coraz więcej biur architektonicznych oferuje gotowe projekty, których ceny zaczynają się w okolicach 1000zł za bardziej tradycyjną bryłę. Za te z bryłą bardziej nowoczesną należy zapłacić w okolicach 3000zł-4000zł. W projekcie znajdziemy listę materiałów, które potrzebne będą do wykonania domu jednak wybór dostawców lub ewentualne modyfikacje będą leżały w naszej gestii. Na rynku dostępnych jest bardzo wielu producentów i różne ciekawe rozwiązania, z których możemy korzystać.  Jeśli szukamy oszczędności to będziemy musieli poświęcić trochę czasu na poszukiwania. Warto też poszukać różnych ciekawych alternatyw, które mogą okazać się bardziej atrakcyjne wizualnie a często też bardziej ekologiczne.

Elewacja

Elewacja to kolejny etap. Wybór jest ogromny – wersja bardziej popularna to deska PVC czy blacha. Dla tych, którzy cenią sobie ochronę środowiska polecamy rozwiązania bardziej ekologicznie takie jak drewno, kamień czy płyty włóknisto-cementowe. Tak jak drewno czy kamień należy konserwować, tak płyty z włókno cementu nie wymagają konserwacji. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych i mają bardzo elegancki wygląd. Bardzo ciekawą propozycję przedstawia firma Cembrit. W portfolio firmy możemy znaleźć szeroką gamę wyrobów z włókno-cementu. Możemy wybrać elewację z płyty wielkogabarytowej np. stonowana Cembrit Patina, Cembrit Solid czy Transparent albo propozycja dla lubiących intensywne kolory – Cembrit Cover. Inna, ciekawa opcja to elewacja układana w systemie sidingowym z Cembrit Plank. Aby ułatwić montaż producent przygotował serię krótkich filmów instruktażowych.

https://www.youtube.com/watch?v=AdZPy2LjiSA

Dach

Jeśli chodzi o dach, to tak jak w przypadku elewacji mamy do wyboru dużo różnych opcji. Możemy zdecydować się na blachę, gont czy system dachowy z płyt lub płytek włókno-cementowych. Warto się dobrze zastanowić i rozważyć wszystkie za i przeciw zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Tak jak blacha czy gont są wszystkim bardzo dobrze znane, tak płyty z włókno-cementu, mimo iż dostępne od wielu lat, dopiero zaczynają zdobywać rynek. Największą zaletą tych produktów jest fakt, iż są ekologiczne i bezpieczne dla środowiska.

Cembrit oferuje wiele estetycznych, wytrzymałych i niewymagających konserwacji produktów stosowanych jako pokrycia dachowe. Można wybrać jeden z wielu wariantów spośród płyt falistych lub płytek płaskich.

Więcej na temat samodzielnego montażu dachu z płyty falistej wraz z krótkim filmem instruktażowym znajdziesz tu: https://budujodpowiedzialnie.pl/blog/samodzielna-wymiana-dachu-krotka-instrukcja/

Natomiast bardziej szczegółowe informacje na temat włókno-cementu znajdziesz tu: https://budujodpowiedzialnie.pl/blog/wlasciwosci-wlokno-cementu/

Po więcej inspiracji wejdź na www.cembrit.pl