Produkcja czystej energii ze słońca zyskuje coraz większe grono odbiorców. Od niedawna rozpoczął się w Polsce prawdziwy bum na panele solarne. Coraz więcej gospodarstw poprawia swoje bezpieczeństwo energetyczne montując fotowoltaikę. Opcja ta jest również możliwa dla posiadaczy pokryć dachowych wykonanych z płyty falistej Cembrit EuroFala.

Aby prawidłowo zamontować panele solarne na pokryciu dachowym z EuroFali należy stosować się dokładnie do wymogów montażowych.

Zasady montażu paneli fotowoltaicznych na pokryciu z płyty falistej

Zarówno podczas montażu jak i w czasie eksploatacji paneli słonecznych nie można chodzić bezpośrednio po pokryciu dachowym z płyt Cembrit EuroFala. Do poruszania się po pokryciu dachowym należy stosować drabiny, kładki, ławy i stopy kominiarskie.

Konstrukcję dachu należy zaprojektować w taki sposób, aby wytrzymała dodatkowe obciążenie od paneli słonecznych.

Rodzaje systemów montażowych

Do mocowania paneli słonecznych należy stosować wyłącznie systemy montażowe przeznaczone do płyt falistych włókno-cementowych.Systemy te wyposażone w uszczelki EPDM o optymalnym kształcie i twardości. Zapobiega to przeciekaniu i pękaniu pokrycia dachowego. Świetnie sprawdzą się tutaj systemy montażowe firmy REISSER Schraubentechnik.

Do podkonstrukcji drewnianej stosuje się mocowanie RSB-A natomiast do podkonstrukcji stalowej stosuje się mocowanie RSB-Z. Długość mocowania należy dobrać do danej wysokości płyty. Do każdej śruby solarnej dodana jest gumowa podkładka SD.

Przed przykręceniem systemu montażowego do konstrukcji dachowej należy wywiercić otwór montażowy w płycie Cembrit EuroFala (minimum 75mm od krawędzi płyty). Średnica otworu montażowego musi być o 4mm większa niż średnica systemu montażowego co pozwala uzyskać niezbędny luz do „pracy” pokrycia dachowego. Należy wiercić bez udaru.

Prawidłową siłę przykręcenia systemu montażowego ocenia się wizualnie oraz próbując okręcić stalową podkładką dociskową wokół osi wkrętu. Jeżeli nie jest to możliwe to znaczy, że system montażowy jest przykręcony zbyt mocno i musi zostać poluzowany.

Nie można przykręcać systemów montażowych na zakładzie podłużnym płyt Cembrit EuroFala (pierwsza / ostatnia fala).

Poniżej kilka zdjęć gotowej realizacji paneli fotowoltaicznych na dachu pokrytym płytą falistą EuroFala:

Wszystkie informacje dotyczące magazynowania, montażu, konserwacji i eksploatacji płyt falistych włókno-cementowych Cembrit EuroFala można znaleźć na stronie www.cembrit.pl.