W 2002 roku został przyjęty program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest, stosowanych na terytorium Polski. Zakończenie wymiany ma nastąpić w 2032 roku. Do tego czasu będzie można użytkować takie wyroby pod warunkiem, że są w dobrym stanie technicznym i podlegają stałej konserwacji. Obecnie najczęściej stosowane przez rolników metody zapobiegające emisji niezdrowych włókien z użytkowanych wyrobów to utwardzenie lub powlekanie powierzchni odpowiednim środkiem oraz odizolowanie wyrobu azbestowego pyłoszczelną przegrodą. Jednak coraz większa liczba świadomych zagrożeń rolników decyduje się na usunięcie tego typu materiałów i wymianę ich na inny, obojętny dla środowiska.

EuroFala nowa generacja płyt ekologicznych 

Jedynym w Polsce producentem ekologicznych, falistych płyt włókno-cementowych EuroFala, dających duże możliwości stosowania, szczególnie w budownictwie rolniczym, jest firma Swisspearl. Płyty faliste składają się głównie z cementu oraz innych bezpiecznych dla zdrowia człowieka i zwierząt związków, gwarantujących ich bardzo dobre właściwości fizyczne. Spełniają one rygorystyczne krajowe oraz unijne normy bezpieczeństwa.

Wymiary i waga

Jednymi z najbardziej cenionych przez klientów właściwości EuroFali są ich wymiary oraz waga. Płyty faliste produkowane są w takich samych wymiarach jak stare płyty pokrywające znaczne ilości polskich dachów, powodując tym samym, że wymiana pokrycia dachowego może okazać się znacznie tańsza niż mogłoby się wydawać. Masa 1m2 płyty falistej to około 11,7 kg, więc idealnie nadają się na nowe pokrycia już eksploatowanych przez dziesięciolecia więźb dachowych. Wymiary płyt falistych EuroFala pozwalają bez żadnych dodatkowych przeróbek więźby dachowej pokryć powierzchnię dachu, co wydatnie wpływa na obniżenie kosztów związanych z wymianą pokryć dachowych. W takim wypadku w gestii inwestora pozostaje tylko zdjęcie, wywiezienie i złożenie na składowisku starych płyt. Można jednak wystąpić z wnioskiem o pokrycie kosztów usunięcia do Biura Ochrony Środowiska w danym terenie.

Świetliki – oszczędność energii i kosztów

W budynkach bez poddaszy użytkowych, adaptowanych do produkcji zwierzęcej często brakuje okien. Aby obniżyć koszty przebudowy, w połaci dachowej wykonuje się świetliki, stosując w tym celu przezroczyste płyty faliste, które posiadają identyczne wymiary jak EuroFala. W efekcie wykorzystuje się naturalne światło i tym samym oszczędza energię.

Płyty EuroFala charakteryzują się bardzo dobrą trwałością i jak zapewnia producent nie wymagają żadnej pielęgnacji i zabiegów konserwujących podczas eksploatacji. Do montażu i obróbki wykorzystuje się zwykłe wkręty lub haki do podwieszania płyt, znacznie ułatwiając pracę osobom niezajmującym się na co dzień sztuką dekarską.

 

www.swisspearl.com/pl