Dobrostan zwierząt hodowlanych coraz częściej staje się priorytetową kwestią dla rolników. Dlatego przygotowując pomieszczenia inwentarskie rolnicy coraz częściej świadomie podejmują decyzje, które służą zapewnieniu jak najlepszych warunków bytowych zwierzętom. Kluczową rolę odgrywa prawidłowo działająca wentylacja. Sprawna wymiana powietrza o każdej porze roku oczyszcza budynek ze szkodliwych gazów dając zwierzętom swobodę rozwoju. Dlatego wentylacja kalenicowa to lepsze powietrze dla zwierząt.

 

Otwarta kalenica

Wysoka wydajność w hodowli bydła jest możliwa jedynie w bardzo dobrych warunkach bytowania zwierząt. Można je osiągnąć, zapewniając m.in. optymalny mikroklimat. Najprostszym sposobem na zrealizowanie tego celu jest skuteczna wentylacja kalenicowa. Gwarantuje ona równomierną wymianę powietrza, a jednocześnie usuwa nadmiar pary wodnej i szkodliwych gazów. Wentylacja kalenicowa wykorzystuje grawitację i ciśnienie dynamiczne wiatru. Aby system wentylacji grawitacyjnej działał poprawnie, budynek powinien być usytuowany poprzecznie do kierunku najczęściej wiejących na danym terenie wiatrów. Dzięki temu – jeśli chodzi o wietrzenie budynku – działanie wiatru będzie wykorzystane najefektywniej.

System wentylacji kalenicowej

Dobry mikroklimat jest istotnym czynnikiem dobrostanu zwierząt. O prawidłowych warunkach chowu zwierząt decyduje temperatura, wilgotność i przepływ powietrza. Właściwa wentylacja powinna usunąć z pomieszczenia nadmiar pary wodnej tak, by wilgotność nie przekraczała 80%. Powietrze powinno wypływać na zewnątrz przez otwór przy kalenicy budynku, który zapewnia naturalną prędkość wylotu powietrza w granicach 3-7 m/s. W nowoczesnych oborach najczęściej stosuje się wentylację grawitacyjną. Dlatego tak ważne jest prawidłowe zaprojektowanie budynku, jego wysokości oraz otworów wlotowych i wylotowych. Kubatura w pomieszczeniu dla dorosłych zwierząt winna wynosić 15-20 m3/SD, a różnica poziomów miedzy wlotem a wylotem powietrza, co najmniej 3m. Wysokomleczne krowy wydzielają na tyle dużo energii cieplnej, że najlepsze warunki mają w oborach zimnych. Takie obory umożliwiają odprowadzenie nadmiaru ciepła i wilgoci na zewnątrz budynku.

Nowe obory a wentylacja kalenicowa

Dlatego nowe obory maja zwykle otwartą kalenice i możliwość sterowania dopływu powietrza poprzez ściany boczne. Bardzo często nie ma w ogóle tych ścian i zastępują je kurtyny, które można otwierać i zamykać zależnie od temperatury i wilgotności na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Wynika to z faktu, że bydło odznacza się dużą tolerancją na niskie temperatury. Krowy o dużej wydajności mlecznej wydzielają również znaczną ilość ciepła ogrzewającego pomieszczenie, a w niektórych systemach, np. na głębokiej ściółce, obornik jest dodatkowym źródłem ciepła. Dla właściwej wentylacji i utrzymania wilgotności w wymaganych granicach potrzebny jest wydajny system wentylacji kalenicowej. System dachowy Eurofala pozwala na prawidłową budowę obiektów inwentarskich z możliwością wykonania grawitacyjnej wentylacji kalenicowej z elementów naszego systemu dachowego. Rozwiązanie wentylacji kalenicowej przy użyciu EuroFali cechuje się prostotą i niskimi kosztami montażu a także pozwala na realizacje solidnych, oszczędnych i trwałych rolniczych inwestycji.

 Otwarta wentylacja kalenicowa ze świetlikiem

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem dla wentylacji kalenicowej jest otwarta kalenica oraz dodatkowo świetlik kalenicowy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie gdyż wypuszcza zużyte powietrze w kalenicy oraz doświetla halę.

Można to rozwiązanie stosować z ocieleniem z pianek PIR i PUR. Ważne, żeby w okapie wpuścić odpowiednią ilość powietrza nad i pod ociepleniem a w kalenicy to powietrze wypuścić (często się zdarza, że powietrze nad ociepleniem nie może się wydostać do otwartej kalenicy, gdyż jest zablokowane deską lub pianką).

Więcej na temat ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań dachowych znajdziesz na: https://budujodpowiedzialnie.pl/blog/ekologiczne-i-ekonomiczne-pokrycie-dachowe/

O dobrostanie zwierząt możesz poczytać tutaj: https://budujodpowiedzialnie.pl/blog/zalety-eurofali-wplywajace-na-dobrostan-zwierzat/

Po więcej inspiracji wejdź na www.cembrit.pl