Systemy Quick Fix umożliwiają poprawny samodzielny montaż systemu dachowego EuroFala z zachowaniem warunków gwarancji.

Specjalne skrzydełka rozwiercające w górnej części wkrętów zapewniają właściwą średnicę otworów montażowych. Umożliwia to poprawną pracę płyt włókno-cementowych na łatach/płatwiach.

Cembrit S.A. zaleca stosowanie systemów Quick Fix, aby ułatwić montaż oraz poprawić jego jakość.

Systemy montażowe Quick Fix stosuje się do mocowania płyt falistych włókno-cementowych EuroFala, akcesoriów włókno-cementowych, płyt świetlikowych pvc Eurolux a także akcesoriów wentylacyjnych. Systemy te posiadają specjalne skrzydełka na wkręcie, które rozwiercają otwory montażowe do odpowiedniej średnicy. Dzięki temu montaż pokrycia dachowego nie wymaga wcześniejszego wiercenia otworów montażowych. Pozwala to z kolei na skrócenie czasu oraz obniżenie kosztów montażu pokrycia dachowego.

Produkt

System montażowy Quick Fix dostępny jest w dwóch wersjach:

  • do konstrukcji drewnianej: składa się z wkrętu do drewna Gunnebo ze skrzydełkami rozwiercającymi o wymiarach 110/6,4mm, uszczelki EPDM w kształcie grzybka o Ø 25mm oraz pierścienia dociskowego ze stali nierdzewnej o Ø 22mm.
  • do konstrukcji stalowej: składa się z wkrętu samowiercącego Gunnebo ze skrzydełkami rozwiercającymi o wymiarach 90/6,3mm, uszczelki EPDM w kształcie grzybka o Ø 25mm oraz pierścienia dociskowego ze stali nierdzewnej o Ø 22mm. Wkręt został wyposażony w dodatkowy frez na ostrzu wiercącym. Rozwierca on wstępny otwór montażowy w płycie a następnie wyłamuje się podczas wiercenia w konstrukcji stalowej.

Powłoka

Wkręty Quick Fix pokrywa trójwarstwową powłoką antykorozyjną typu gRey.coat. Umożliwia ona wykorzystywanie systemów nawet w środowisku o wysokiej kategorii korozyjności: C1, C2, C3, C4 i C5-M średni. Powłoka ta składa się z warstwy cynku, filmu chemicznego oraz wypiekanej powłoki ceramicznej. Zapewnia wysoką odporność na amoniak, dwutlenek węgla, siarkowodór i sole.

Montaż

  1. Płyty należy mocować na szczycie 2 i 6 fali licząc od strony, z której został rozpoczęty montaż.
  2. Od okapu płyty mocuje się pojedynczo, natomiast w kierunku kalenicy przez zakład dwóch sąsiednich płyt równocześnie w odległości 75mm od krawędzi płyty. Płyty o długości większej niż 1250mm muszą być mocowane do trzech podkładów, czyli również do środkowej łaty/płatwi podpierającej.
  3. Systemy montażowe należy przykręcać zachowując kąt prosty w stosunku do łat/płatwi oraz płaszczyzny pokrycia dachowego.
  4. Systemy montażowe wkręca się przy użyciu wkrętarki oraz końcówki nasadkowej 8mm przez płyty do łat/płatwi. Dla lepszego komfortu podczas wkręcania systemów montażowych końcówka nasadkowa powinna mieć głębokość min 5,6mm. Specjalne skrzydełka na wkręcie rozwiercają otwór montażowy w płycie tak, aby był on o 4mm większy od średnicy wkrętu.
  5. Systemy montażowe przykręca się z taką siłą, aby element uszczelniająco-dociskowy przylegał ściśle do płyty. Co więcej należy równocześnie zachować wodoszczelność pokrycia dachowego i niezbędny luz do „pracy” połaci dachowej.
  6. Element uszczelniająco-dociskowy nie może zostać zbyt mocno odkształcony. Prawidłowość przykręcenia systemu montażowego ocenia się wizualnie oraz próbując przekręcić stalową podkładką dociskową wokół osi wkrętu. (patrz rysunki). Jeżeli nie jest to możliwe oznacza to, że system montażowy jest przykręcony zbyt mocno i musi zostać poluzowany.