Pokrycia dachowe ma przede wszystkim chronić wnętrze budynku przed warunkami atmosferycznymi. Dachówki znane są już od tysięcy lat, które z biegiem czasu były unowocześniane. Z kolei blachodachówka jest stosunkowo nowym rozwiązaniem dla pokryć dachowych. Obecny wybór materiałów i kolorów pozwala stworzyć zadaszenie, dopasowane do charakteru całego budynku.

Jaką dachówkę wybrać?

Przy wyborze dachówki należy się kierować:

  • materiałem z jakiego jest wykonana,
  • wytrzymałością jakiej oczekujemy,
  • wagą dachówek,
  • konstrukcją więźby dachowej,
  • zagospodarowaniem poddasza.

Jednym z podstawowych kryteriów przy wyborze pokrycia dachu jest cena. Każdy rodzaj dachówek posiada inną cenę. Ceramiczne w porównaniu do tych wykonanych z betonu są droższym rozwiązaniem. Teoretycznie najtańsza jest blachodachówka. Zarówno z punktu widzenia kosztów materiału, jak i robocizny.

Dachówka ceramiczna

Dobrymi opiniami cieszy się dachówka ceramiczna. Charakteryzuje ją solidne wykonanie i długa trwałość bez konieczności konserwacji. Kolejną bardzo istotną cechą jest ich ognio i mrozo odporność, izolacja akustyczna oraz termiczna, chroniąca przed nadmierną utratą ciepła lub nadmiernym nagrzewaniem.

Decydując się na wybór pokrycia przy użyciu dachówek ceramicznych, należy uwzględnić ich stosunkowo dużą wagę. Konstrukcję więźby należy dostosować do ciężaru pokrycia. Istotną kwestią jest również kształt dachu. Przy skomplikowanych konstrukcjach koszt wykonania przy użyciu dachówek ceramicznych może być naprawdę wysoki.

A może dachówka betonowa?

Dachówka betonowa jest rozwiązaniem na wiele lat, jednak w przeciwieństwie do ceramicznej jej trwałość jest mniejsza. Ten rodzaj pokrycia porasta mchem, co prowadzi do szybszego zużycia. Można temu częściowo przeciwdziałać, stosując miedzianą taśmę. Układa się je pod gąsiorami. Z początku jest widoczna, niemniej z biegiem czasu miedź patynieje, dzięki czemu staje się mniej widoczna.

Waga takiej dachówki jest nieco mniejsza niż tej wykonanej z ceramiki, jednak jest nadal masywna. Wymaga więc odpowiedniej konstrukcji więźby, aby krokwie i inne elementy konstrukcyjne z biegiem czasu nie wypaczały kształtu całego dachu.

Modele i kolory dachówek

Podczas wyboru pokrycia dachowego, warto zastanowić się nad wyglądem dachówek. Spośród dostępnych na rynku modeli możemy wybrać mi.in:

  • Karpiówkę – ma prosty kształt o wyglądzie łuski,
  • Zakładkowe – o delikatnie wklęsłym kształcie z zakładką, dzięki której nachodzą na siebie,
  • Mnich-mniszka – posiada tradycyjny wzór w formie słupków.

Niezależnie od wyboru materiału i modelu, można wybierać spośród bogatej palety kolorów, co pozwala na odpowiednie dopasowanie do elewacji budynku. Dachówka ceramiczna występuje zarówno w wersji matowej jaki z połyskiem, dzięki szkliwionej powierzchni. Częściowy efekt połysku można również osiągnąć, stosując dachówki betonowe z wykończeniem typu duratop (dostępna w ofercie np. Creatonu).

Blacha na dach

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się blachodachówki. Swoim wyglądem zbliżone są do dachówek, jednak produkowane są z blachy ocynkowanej. Niewątpliwą zaletą tego materiału jest łatwość w montażu. Szczególnie przy wyborze blachodachówki modułowej.

Blachodachówka znacznie mniejszą wagę. Koszt jej zakupu również jest znacznie mniejszy. Minusem zastosowania blachy jest niska izolacja akustyczna, co szczególnie można usłyszeć w czasie np. ulewnego deszczu czy gradobicia. Dobra warstwa izolacyjna pod spodem powinna jednak ograniczyć nadmierny hałas.

Blacha trapezowa – warto ją wybrać?

W przypadku blachy po dłuższym czasie występuje wypłowienie koloru. Ciekawym rozwiązaniem jest również blacha trapezowa, która charakteryzuje się takimi samymi właściwościami jak blachodachówka. Posiada prosty wygląd, który sprawdzi się w budynkach o nowoczesnym i minimalistycznym wyglądzie. Jest to też jedno z najtańszych rozwiązań na rynku.

Jak ocieplić dach?

W sytuacji gdy poddasze jest przeznaczone jako powierzchnia użytkowa, należy zadbać jego o odpowiednie ocieplenie. Nieodpowiednia izolacja skutkuje dużymi stratami ciepła, co wprost wynika z powstawania mostków termicznych. Ciepły dom to taki, w którym są przede wszystkim ciepłe fundamenty oraz właśnie dach.

Zatem jak ocieplić dach? Najlepiej wełną mineralną, układaną między krokwiami. Jeszcze cieplejszym rozwiązaniem jest pianka poliuretanowa. Układa się ją za pomocą pistoletu, dzięki czemu szczelnie pokrywa całą powierzchnię dachu. Minimalizujesz w ten sposób ryzyko powstania mostków termicznych. Na taką warstwę izolacyjną najczęściej układa się płyty kartonowo-gipsowe, które są lekkie i łatwe w montażu.

Jak wykonać pokrycie dachowe?

Planujesz wykonać pokrycie dachowe? Paradoksalnie zacznij od wyboru materiału, z jakiego będzie wykonane. To od tego zależy, jaką konstrukcję więźby zastosować. Dachówki ceramiczne i betonowe mają dużą wagę, wymagają więc bardziej odpornej więźby. Tańszym rozwiązaniem jest zastosowanie blachodachówki, niemniej wymaga to dobrej izolacji akustycznej. W wielu naszych artykułach zwróciliśmy uwagę na Eurofala i ten rodzaj pokrycia dachowego polecamy Pamiętaj też o ociepleniu poddasza, tym samym wydasz mniej na ogrzewanie w sezonie zimowym.