Cembrit Panel na łatach stalowych lub drewnianych:

  1. Cembrit Windstopper lub podobny
  2. Profil wentylowany do ścian 70/100 lub łata drewniana
  3. Cembrit Panel

Min. grubość łaty: w celu zapewnienia wentylacji niezbędna jest szczelina 20mm.

Minimalna szerokość: dla łat środkowych 45mm.

Minimalna szerokość: dla łat złączy doczołowych 75mm.

Maksymalna odległość między osiami łat mocujących: 600mm.

Odległość mocowania

Nie bliżej niż 20mm od krawędzi i 50mm od spodniego i górnego narożnika.

Używając wkrętów fasadowych Cembrit jako elementów łączących dla paneli, odległość wynosi 400mm wokół obrzeża i w polu (w głębi panelu).

W przypadku użycia gwoździ jako elementów łączących dla paneli odległość wynosi 150mm wokół obrzeża oraz 300mm w polu (w głębi panelu).

W przypadku instalowania paneli w strefach silnych wiatrów należy skontaktować się z przedstawicielem Cembrit, aby uzyskać bliższe informacje na ten temat. Montując Cembrit Panel na styk należy sprawdzić, aby deski lekko stykały się ze sobą. Co 15 metrów powinna zostać zastosowana 5mm dylatacja. W celu ułatwienia montażu dużych powierzchni zalecamy stosowanie profilu uszczelniającego Cembrit.

Montaż Cembrit Panel jako płyt sufitowych

Minimalna szerokość: dla łat środkowych 45mm.

Minimalna szerokość: dla łat skrajnych 75 mm.

Maksymalna odległość między osiami mocującymi łat: 400mm.

Odległość mocowania

Nie bliżej niż 20mm od krawędzi i 50mm od spodniego i górnego rogu. W przypadku użycia wkrętu fasadowego Cembrit odległość wynosi 400mm wokół obrzeża i w polu (w głębi panelu).

Cembrit Panel użyty jako deski szczytowe  i deski gzymsowe

Deski szczytowe i gzymsowe wyższe niż 180mm można montować, stosując Cembrit Panel mocowany z użyciem wkrętu fasadowego Cembrit. Płytę szczytową należy instalować na wodoodpornej sklejce 19mm w celu utrzymania prawidłowego prostego kształtu. Płyty gzymsowe można montować bezpośrednio do krokwi. Maksymalna szerokość Cembrit Plank i Cembrit Panel bez wentylacji wynosi 400mm, o ile  nie ma możliwości wnikania za nie wody.

Cembrit Panel użyty jako podbitka

Panel Cembrit można także zastosować jako podbitkę, gdy będzie przycięty do właściwego rozmiaru, zapewniając odpowiednią wentylację. Maksymalna odległość między osiami łat mocujących: 400mm.

Cembrit Panel użyty jako wykusz lub lukarna

Panel Cembrit można także wykorzystać do obłożenia wykuszu czy lukarny lub innych dużych powierzchni, gdzie użycie desek mogłoby sprawiać trudności. Cembrit Panel można instalować w jego dużym formacie lub przycięty na wymiar.

UWAGA: W przypadku stosowania Cembrit Plank  i Cembrit Panel na podbitkach czy lukarnach należy pamiętać, żeby pozostawić szczelinę min. 10mm wzdłuż krawędzi w celu zapewnienia dobrze wentylowanej konstrukcji. Wszystkie cięcia na miejscu montażu przed instalacją muszą być ponownie zabezpieczone 100% farbą akrylową.

Ciekawa alternatywa dla Cembrit Panel: https://budujodpowiedzialnie.pl/blog/cembrit-plank-czyli-ciekawy-pomysl-na-elewacje/

oraz : https://budujodpowiedzialnie.pl/blog/montaz-cembrit-plank-praktyczny-przewodnik-czesc-1/

lub: https://budujodpowiedzialnie.pl/blog/montaz-cembrit-plank-praktyczny-przewodnik-czesc-2/

Po więcej inspiracji wejdź na: www.cembrit.pl