Estetyczne wykończenia

Profil Cembrit FC dwustronny

  1. Profil Cembrit FC dwustronny 25 x 65/90 mm.

Pionowa odległość mocowania: 400 mm.

Pozioma odległość mocowania 300 mm.

  1. Cembrit Plank lub Cembrit Panel

W przypadku montażu profilu Cembrit FC dwustronnego na deskach montowanych na zakładkę należy upewnić się, że gwoździe są wbijane zarówno w miejscach mocowania na zakładkę, jak i w stelaż.

Do montażu profilu Cembrit FC dwustronnego należy używać gwoździ 2,5 x 60 mm. Gwoździe wbijać, zawsze zaczynając z jednej strony i posuwając się w drugą. Nigdy nie wbijać gwoździ, zaczynając od obu stron ku środkowi, gdyż spowoduje to wystąpienie naprężeń w profilu Cembrit FC dwustronnym. Wbijać bądź wkręcać element mocujący (gwóźdź lub wkręt) równo z powierzchnią profilu. Nie należ wbijać bądź wkręcać elementów mocujących zbyt głęboko poniżej powierzchni elementu mocowanego. Jeśli element mocujący został wbity lub wkręcony poniżej powierzchni profilu, jego siła mocująca jest mniejsza. Dodatkowo jest to też miejsce wnikania wilgoci.

Przy wykonywaniu narożników 90° może zachodzić konieczność wykonania nawiertów 12mm od krawędzi w celu uniknięcia jej uszkodzenia. Elementy mocujące należy układać nie bliżej niż 25mm od krawędzi bocznych nakładki i nie bliżej niż 50mm od góry i od dołu. W przypadku użycia profilu Cembrit FC dwustronnego tylko z jednej strony, należy mocować go 25mm od krawędzi z obu jego stron. Profil dwustronny można stosować również w ościeżach okiennych lub drzwiowych. W celu jak najlepszego wykończenia otworów w rogach należy zastosować ukośne cięcia.

Profile Cembrit Alu

Rozstaw punktów mocowania wynosi 600mm z użyciem gwoździa typu papiak minimum 2,5 x 25mm, w nawierconych otworach  Ø4mm. Jeśli zachodzi konieczność, aby zainstalować więcej niż jeden element aluminiowy nakładki Cembrit za drugim, musimy pamiętać, aby zostawić szczelinę. 1mm między dwoma profilami nakładki wystarczy, aby umożliwić „pracę” złącza.

UWAGA: W przypadku użycia niemalowanego aluminium w połączeniu z wyrobami włókno-cementowymi należy pamiętać o utlenianiu się powierzchni.

Więcej na temat montażu Cembrit Plank: https://budujodpowiedzialnie.pl/blog/montaz-cembrit-plank-praktyczny-przewodnik-czesc-1/

oraz: https://budujodpowiedzialnie.pl/blog/montaz-cembrit-plank-praktyczny-przewodnik-czesc-2/

Po więcej inspiracji na temat włókno-cementu wejdź na: www.cembrit.pl