Duński park biznesowy wybiera Cembrit Plank na wykonanie oryginalnej fasady

Oryginalna drewniana elewacja czy budynek niewymagający konserwacji to częsty dylemat w budownictwie przemysłowym. W duńskim parku biznesowym Tagholmen dylemat ten został jednak rozwiązany przy użyciu produktu Cembrit Plank, który łączy drewnianą estetykę z bezobsługowym materiałem włókno-cementowym.

Park biznesowy Tagholmen jest strategicznie położony w pobliżu fiordu, miasta i lotniska, w północnej części Danii. Z czasem Tagholmen będzie się składał z dziewięciu budynków tworzących profesjonalną społeczność pracowniczą dla firm z branży technologii przemysłowych. Kiedy w 2017 roku wznoszono pierwszy obiekt o powierzchni 700 metrów kwadratowych, wykonawca poszukiwał środowiska biznesowego o zachęcającej atmosferze:

– Właściciel nieruchomości, który prowadzi firmę zajmującą się oprogramowaniem przemysłowym, poszukiwał profesjonalnej przestrzeni biurowej z ciepłą i przyjazną atmosferą. Czerpiąc inspirację z rustykalnych struktur przemysłowych wokół obszaru Holmen w Kopenhadze, zaproponowaliśmy projekt architektoniczny Tagholmen. Oprócz estetyki, dla klienta ważny był również poziom utrzymania, ponieważ jest to obiekt komercyjny – mówi architekt Claus Egerland z duńskiej pracowni architektonicznej Tegnestuen 3D i kontynuuje:

– Aby znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie, skonsultowaliśmy się z firmą Cembrit, która zaproponowała deskę elewacyjną, Cembrit Plank. Deska okazała się być idealnym rozwiązaniem łączącym wygląd tradycyjnej drewnianej elewacji z nowoczesną i praktyczną funkcją włókno-cementu. Głęboki, czarny kolor desek elewacyjnych podkreślił ciepły klimat tradycyjnych duńskich domków, nadając im jednocześnie silny industrialny wyraz.

Cembrit Plank to włókno-cementowe deski elewacyjne produkowane w standardowych wymiarach 360 x 18cm przypominające oryginalne i autentyczne deski drewniane. Deski produkowane są z frezowanymi liniami struktury, które wyglądają jak naturalne słoje drewna.

Nowa fasada Tagholmen, mocowana w tradycyjny drewniany wzór z zachodzącymi na siebie deskami, pozostawia żywy i naturalny wyraz naturalnego drewna.

Przed budową Tagholmen, Claus Egerland widział wcześniej ten materiał elewacyjny tylko w mniejszych konstrukcjach, np. domkach letniskowych.

– Dostrzegłem w Cembrit Plank wielki ukryty potencjał i chciałem wykorzystać go na większą skalę – a rezultat był niezwykle satysfakcjonujący. Łącząc naturalny wygląd z oszczędzającą czas, nie wymagającą konserwacji elewacją, Tagholmen jest naprawdę ciepłym i nastrojowym miejscem pracy w stylu industrialnym. Estetyczne linie ciągną się przez cały budynek – od wewnętrznych belek w suficie po zewnętrzną fasadę o strukturze drewna, wyjaśnia Claus Egerland.

Trwała fasada bez dodatkowych nakładów pracy.

Dzięki wykorzystaniu włókno-cementu deski Cembrit są praktycznie bezobsługowe i w porównaniu z drewnem wymagają tylko minimalnego nakładu pracy.

Naturalne drewno musi być odświeżane co pięć do ośmiu lat, aby zachować swój kolor, natomiast Cembrit Plank nigdy nie musi być ponownie malowany. Po zamocowaniu elewacji trwałe deski nie zmieniają wyglądu – nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Jest to istotna zaleta, zwłaszcza dla firm i parków biznesowych takich jak Tagholmen, które często posiadają duże budynki biurowe z fasadami o stosunkowo dużej powierzchni.

Jak dotąd projekt Tagholmen okazał się sukcesem, a w najbliższych latach powstaną kolejne budynki:

– Obecnie pracujemy nad rozszerzeniem projektu architektonicznego Tagholmen na przyszłe projekty w północnej części Danii i ciekawie będzie zobaczyć, co będzie dalej – podsumowuje Claus Egerland.

Fakty o Tagholmen

– Park biznesowy składający się z dziewięciu budynków dla firm z branży technologii przemysłowych

– Dwupiętrowy budynek o powierzchni 700 metrów kwadratowych

– Wybudowany w 2017 r.

– Produkt: Cembrit Plank w kolorze czarnym

– Wykonawca: Conscius

– Architekt: Tegnestuen 3D