Włókno-cement to materiał, który nie wymaga konserwacji ciesząc tym samym nasze oko przez długie lata. Jeśli jednak chcemy dodatkowo zabezpieczyć go przed wnikaniem farb czy tłuszczu głęboko w strukturę warto sięgnąć po specjalny mikrowosk. Z pomocą przychodzi tutaj firma Smart Partners oferująca EPSI-1. Jest to biodegradowalny preparat do ochrony powierzchni przed zabrudzeniami, czynnikami atmosferycznymi oraz wszelkimi zanieczyszczeniami w postaci farb (w tym graffiti), tłustych plam, klejów itp.

Opis produktu

EPSI-1 można stosować na większości powierzchni takich jak klinkier, ceramika, tynki cementowo-wapienne, płyty włókno-cementowe, beton, kamień, blacha malowana proszkowo oraz tradycyjne tynki cienkowarstwowe. Dzięki specjalnej formule sprawdzonej w skrajnie trudnych skandynawskich warunkach EPSI-1 doskonale chroni porowate oraz nienasiąkliwe powierzchnie nie dopuszczając do powstawania zanieczyszczenia oraz kontaktu wody opadowej z zabezpieczonym materiałem. EPSI-1 pozostawia jednocześnie otwarte mikropory, np. kamienia nie zmniejszając paro przepuszczalności materiału.

UWAGA: zawsze zaleca się zachować ostrożność w przypadku stosowania preparatu ze względu na możliwość delikatnej zmiany połysku lub intensywności/odcienia koloru zabezpieczanej powierzchni, dlatego każdorazowo należy wypróbować środek w mało widocznym miejscu.

Sposób użycia

Powierzchnię należy najpierw dokładnie oczyścić. EPSI-1 należy wymieszać przed użyciem. Preparat stosować w postaci koncentratu! Nanieść 2 (dwie) warstwy preparatu metodą mokre na suche. Preparat należy nanosić za pomocą gąbki, pędzla, wałka lub natrysku niskociśnieniowego. Preparat (w przeciwieństwie do większości środków opartych na mikrowoskach) generalnie nie pozostawia białych smug nawet na ciemnych i mało nasiąkliwych powierzchniach, ale w przypadku powstania ewentualnych zacieków należy je zetrzeć przed wyschnięciem gąbką lub pędzlem.

Konserwacja powierzchni pokrytej mikrowoskiem EPSI-1

W przypadku konieczności oczyszczenia elewacji wykonanej z płyt włókno – cementowych CEMBRIT z zabrudzeń komunikacyjnych i/lub tłustych zabrudzeń wystarczy zmyć je myjką z ciepłą wodą (o temp. ok. 60°C) z dodatkiem detergentu np. EPSI 17. W przypadku konieczności usunięcia graffiti lub innych podobnych zanieczyszczeń z powierzchni płyty włóko – cementowej lub z innego materiału z jakiego wykonana jest elewacja można użyć do tego celu środka EPSI-11, EPSI-12, EPSI-13, EPSI-14, lub myjki z gorącą wodą o temp. od 90°C (w zależności od rodzaju usuwanego materiału i powierzchni). Zabezpieczona elewacja nie wymaga szczególnej konserwacji poza standardowymi przeglądami, w trakcie których, jeżeli zaobserwuje się ewentualne zanieczyszczenia, to wówczas należy taką powierzchnię umyć w sposób opisany powyżej. Należy zawsze wykonać próbę, która metoda jest bezpieczniejsza dla danej powierzchni i rodzaju zanieczyszczenia. W przypadku konieczności oczyszczenia materiałów mocnych, jak beton, cegła, itp., najczęściej wystarczy zmyć je gorącą wodą o temp. od 90°C z ciśnieniem 70-150 atmosfer.

Jako producent zabezpieczenia w technologii EPSI określamy trwałość naniesionego mikro wosku EPSI 1 na około 3 – 4 lata – oczywiście żywotność powłoki może wydłużyć się w zależności od oddziaływania warunków zewnętrznych na wspomnianą powłoką (mamy na myśli głównie operację promieni słonecznych – usytuowanie elewacji względem stron świata), nasilenie ruchu technologicznego wokół budynków a tym samym konieczność standardowego oczyszczania elewacji z kurzu, pyłu itp.

Skład i dane techniczne:

  • Skład chemiczny mikrowosk, dyspersja woskowa, woda
  • Wygląd: biała ciecz, brak zapachu, gęstość 1,0 g/ml
  • Zużycie: należy nanieść preparat w ilości 0,3 l/m2 (trzeba uwzględnić powierzchnie rozwinięte, np. strukturę kamienia i stosownie zwiększyć ilość stosowanego preparatu w przypadku aplikacji na pow. szorstkich)
  • Wysychanie: uzależnione jest od warunków atmosferycznych i wynosi ok. 4h. w temp. 20 °C i wilgotności 60%.
  • Przechowywanie: przechowywać w szczelnie zamkniętych opakowaniach w chłodnym i wentylowanym pomieszczeniu. Nie dopuścić do przemrożenia.
  • Okres trwałości: 1 rok
  • Temperatura stosowania od 5 do 30°C (w niskich temperaturach schnięcie trwa znacznie dłużej).
  • Transport: produkt nie wymaga żadnych specjalnych środków transportu i nalepek ostrzegawczych.

Charakterystyka produktu i znakowanie

Nie wymaga oznakowania, preparat nie stanowi zagrożenia

Bezpieczeństwo stosowania

Produkt nietoksyczny, stosować ubranie ochronne i zasady pracy z chemikaliami, okulary ochronne i rękawice z gumy butylowej. W przypadku dostania się preparatu do oczu przemyć oczy dużą ilością wody i skontaktować się z lekarzem. W przypadku jakiegokolwiek kontaktu ze skórą miejsce to przemyć obfitą ilością wody.