Fasada wentylowana stosowana jest w sytuacjach, gdy chcemy umieści na elewacji materiały inne niż tynk. Łączy praktyczne rozwiązania z nietuzinkową wizją. Dlatego fasada wentylowana to sposób na użyteczną i ciekawą elewację. 

Fasada wentylowana to konstrukcja przyczyniająca się do ograniczenia wahań temperatury w ścianie w ciągu roku. Latem odbijają się od niej światło słoneczne i ciepło, natomiast w niższych temperaturach izolacja z tyłu płyty elewacyjnej zmniejsza straty ciepła. Jednocześnie naturalna wentylacja przechodząca przez konstrukcję minimalizuje ryzyko kondensacji pary.

Funkcje fasady wentylowanej i korzyści płynące z jej montażu

Fasada wentylowana ma dodatkowe funkcje i korzyści. Najważniejszą korzyścią jest ochrona podstawowej konstrukcji przed warunkami atmosferycznymi, wiatrem i wilgocią. Część wilgoci przechodzi przez fasadę, ale jest ograniczona do poziomu, który można albo odprowadzić, albo wyeliminować przez naturalną wentylację. Funkcja drenażu systemu działa, gdy woda deszczowa lub wilgoć przedostaje się przez szczeliny w elewacji. Wilgoć spływa po lewej stronie płyt elewacyjnych lub izolacji. U podstawy konstrukcji oraz nad drzwiami i oknami powinny znajdować się otwory wentylacyjne, które pomogą odprowadzić wodę z podkonstrukcji. Naturalna wentylacja działa tak jak komin. Powietrze wpływa przez dolną części konstrukcji, a po przejściu przez elewację wypływa przez otwory wentylacyjne u góry konstrukcji lub przez szczeliny znajdujące się nad oknami i drzwiami. Łącząc płyty, można pozostawić otwartą poziomą szczelinę lub zasłonić ją przy użyciu profili.

Rodzaje podkonstrukcji do fasady wentylowanej

W przypadku fasady wentylowanej możliwy jest jej montaż na 3 różnych podkonstrukcjach:

Podkonstrukcja aluminiowa – Najbardziej popularna w Polsce (ok. 90% fasad wykonywanych jest w  tej technologii) z racji tego, iż jest najłatwiej dostępna – może być wykonana przez firmę montażową we własnym zakresie. Spełnia również najwyższe wymogi przepisów przeciwpożarowych. A co najważniejsze jest korzystna cenowo.

Podkonstrukcja drewniana – Mniej popularna, w jej przypadku mogą występować ograniczenia co do wysokości budynku. Najczęściej wykorzystywana w budownictwie szkieletowym i w przypadku domów jednorodzinnych.

Podkonstrukcja stalowa – Jest to najmniej popularna podkonstrukcja. Dzięki właściwościom stali spełnia najwyższe wymogi termiczne jednak jest też wariantem najdroższym.

Inne ciekawostki związane z użyciem i wykorzystaniem płyt z włókno-cementu: https://budujodpowiedzialnie.pl/blog/nietypowe-rozwiazania-detali-budowlanych/

Po więcej inspiracji wejdź na: www.cembrit.pl