Z hałasem o różnym natężeniu przychodzi nam się mierzyć niemal każdego dnia. Ma on bardzo dotkliwy wpływ na funkcjonowanie zarówno ludzi, jak i zwierząt. Dla każdego hodowcy jest to kwestia niezwykle ważna do rozwiązania. Bo hałas wypływa nie tylko na samopoczucie zwierząt gospodarskich, ale również znacząco obniża ich wydajność.

Wpływ hałasu na zwierzęta gospodarskie

Szczególnie źle znosi hałas bydło. U krów można zaobserwować spadek wydajności mlecznej. Zwiększony hałas generuje podwyższony stres i napięcie, a nawet trwałe zmiany w układzie krwionośnym. Konie same nie robią hałasu i bardzo źle znoszą, gdy ktoś generuje go wokół nich. Koń, który przebywa w hałaśliwym otoczeniu staje się nadpobudliwy i bardziej nerwowy. W przypadku drobiu wzrasta niepokój i agresja. Kury zwiększają gdakanie i nie niosą jaj z taką częstotliwością, jak w przypadku zredukowanego hałasu. Zmniejsza się także masa jaj i ilość wylęgnięć. Trzoda chlewna nadmierny hałas przypłaca spadkiem przyrostów masy ciała oraz zwiększeniem zużycia paszy.

Wielu składowych hałasu nie da się uniknąć w dzisiejszym świecie, gdyż zwykle wynika on z postępu technologicznego. W budynkach inwentarskich najczęściej poziom hałasu oscyluje w granicach 50dB, jednak, gdy włączone są urządzenia mechaniczne wykorzystywane przy hodowli – wtedy może osiągnąć nawet 100dB i więcej. Dlatego tam, gdzie jest możliwość jego zminimalizowania, powinno się sięgać po rozwiązania ograniczające jego emisję.

Płyta falista EuroFala a generowanie hałasu

Dość prostym rozwiązaniem jest użycie odpowiednich materiałów do budowy budynków inwentarskich. Hałas może być  szczególnie uciążliwy podczas długotrwałych opadów dużego deszczu, jak i silnych opadów gradu. Dlatego warto odpowiednio przygotować dach na taką ewentualność. Świetnie sprawdzą się w tej sytuacji pokrycia dachowe wykonane z włókno-cementu. Płyta falista EuroFala, w przeciwieństwie do blachy, tłumi hałas spowodowany opadami atmosferycznymi. Dodatkowo budowa płyt uniemożliwia pojawianie się na spodniej stronie wyrobu kropli wody.

Poniżej znajduje się krótki film pokazujący stopień generowanego hałasu w przypadku płyty włókno-cementowej i blachy:

 

Więcej o odpowiednich warunkach dla zwierząt gospodarczych można przeczytać tutaj:  https://budujodpowiedzialnie.pl/blog/zalety-eurofali-wplywajace-na-dobrostan-zwierzat/

Więcej właściwości płyt z włókno-cementu na https://budujodpowiedzialnie.pl/blog/wlasciwosci-wlokno-cementu/

Po więcej inspiracji wejdź na www.cembrit.pl