Przygotowując pomieszczenia dla zwierząt warto zwrócić uwagę na właściwe warunki bytowe, które zapewnią odpowiedni komfort. Ma to ogromne przełożenie na późniejsze wyniki produkcyjne oraz na  jakość wyrobów i mięsa. Wybór właściwej izolacji termicznej dachu to jedno z ważniejszych zadań, jakie ma przed sobą inwestor. Kwestia ta jest tak samo ważna w przypadku budynków gospodarczych jak też budynków służących za magazyny np. na zboże.

Dach z blachy a dach z płyty włókno-cementowej

Blacha to produkt, który stosunkowo mocno się nagrzewa i aby utrzymać prawidłową izolację termiczną budynku należy zastosować dodatkowe materiały izolacyjne. Dobrej jakości blacha oraz dodatkowe materiały do jej wyizolowania znacząco wpływają na koszt całej inwestycji. Jest to również zadanie, które należy powierzyć profesjonalistom, gdyż samodzielny montaż może sprawić wiele trudności.

Płyta z włókno-cementu nie wymaga od nas stosowania dodatkowych materiałów. Poprzez zastosowanie odpowiednich produktów w procesie produkcyjnym płyta wykonana z włókno-cementu gwarantuje dużo lepszą izolację termiczną budynku. Taki dach nie nagrzewa się tak szybko, jak dach wykonany z blachy, co znacząco przekłada się na temperaturę wewnątrz budynku. Poniższy film pokazuje przewagę płyty włókno-cementowej nad klasyczną blachą:

Izolacja termiczna dachu a skraplanie się pary wodnej

Z prawidłową izolacją termiczną ściśle wiąże się też kwestia skraplania się pary wodnej. W przypadku blachy para wodna skrapla się szczególnie zimą, gdy na dworze świeci słońce a temperatura spada poniżej 0°C. Dlatego w przypadku pokrycia z blachy należy zastosować dodatkowe materiały jak np. folie dachowe czy membrany wysoko przepuszczalne.

Włókno-cement natomiast to produkt naturalny, a jego ważną cechą jest dyfuzyjność. Jest to zdolność do absorbowania i oddawania na zewnątrz pary wodnej, dzięki temu na powierzchni płyty nie tworzą się skropliny.  Dlatego montując na dachu płytę z włókno-cementu nie musimy już dawać żadnych dodatkowych materiałów. Można to zaobserwować na poniższym filmie:

 

Płyty faliste EuroFala znajdują zastosowanie nie tylko przy budowie nowych obiektów, ale również na budynkach modernizowanych i remontowanych. Wiele istniejących budynków wybudowanych w latach 1960-90 posiada dachy, które wymagają wymiany pokrycia. System dachowy EuroFala został tak zaprojektowany, aby jego wykorzystanie w takich przypadkach było optymalne. Dlatego posiada podobne formaty, kształty oraz profile, które idealnie pasują na wymianę pokryć starego typu. Płyty EuroFala zostały wyprodukowane z ekologicznego materiału nowej generacji, bezpiecznego dla zdrowia ludzi, o wysokich parametrach wytrzymałościowych.

Więcej o odpowiednich warunkach dla zwierząt gospodarczych można przeczytać tutaj:  https://budujodpowiedzialnie.pl/blog/zalety-eurofali-wplywajace-na-dobrostan-zwierzat/

Więcej właściwości płyt z włókno-cementu na https://budujodpowiedzialnie.pl/blog/wlasciwosci-wlokno-cementu/

Po więcej inspiracji wejdź na www.cembrit.pl