Jak powszechnie wiadomo natura nie jest idealna. Wszystko, co stworzone jest z naturalnych składników nigdy nie będzie tak idealne, jak to, gdzie warunki można kontrolować w 100%. Jeśli zatem lubimy produkty indywidualne, które nigdy nie będą jednorodne to włókno-cement jest fantastycznym rozwiązaniem. Unikatowe cechy płyt fasadowych sprawią, że nasza elewacja będzie oryginalna i nieszablonowa.

Plamki

Są to grudki cementu zabarwionego pigmentem o różnych kolorach. Ich obecność jest normalnym zjawiskiem w przypadku płyt włókno-cementowych. Nie stanowią one wady produktu, lecz jego naturalną cechę.

Różnice w kolorze

Naturalną cechą jest występowanie różnic w kolorze pomiędzy poszczególnymi płytami, jak również w obrębie danej płyty (dotyczy to głównie płyt Cembrit Patina, Cembrit Transparent i Cembrit Construction).

Różnice w odcieniach

W celu zminimalizowania różnic kolorystycznych zaleca się wykonywanie elewacji z płyt z jednej partii produkcyjnej. Niemiej jednak nawet dana partia produkcyjna może charakteryzować się różnicami w odcieniach płyt.

Reakcja na wilgotne warunki

Płyty są wykonane z cementu portlandzkiego, dlatego mogą ciemnieć pod wpływem deszczu, jeżeli będą chłonąć wilgoć przez otwory, rysy lub niedostatecznie uszczelnione krawędzie. Jest to naturalna właściwość każdego produktu na bazie cementu, która nie wpływa na jego integralność ani trwałość. Pierwotny kolor zostanie przywrócony po wyschnięciu. Ciemnienie następuje po intensywnych opadach deszczu przez kilka pierwszych miesięcy po montażu. Stopniowo zmniejsza się w ciągu 6−12 miesięcy, ponieważ płyty reagują z dwutlenkiem węgla zawartym w powietrzu (karbonatyzacja), a tym samym redukują wsiąkanie wody. Reakcja ta stopniowo uszczelnia strukturę porowatą wokół otworów i niedostatecznie uszczelnionych krawędzi, aż w końcu cała wilgoć ustępuje z płyt.

Pory, odciski, wklęśnięcia, jamy skurczowe, wgłębienia, linie naprężeń, wtrącenia, niedoskonałości i mikropęknięcia powłoki zewnętrznej

Podczas oględzin dostarczonego materiału na powierzchni niektórych płyt można dostrzec wyżej wymienione zmiany. Nie są one jednak wadą produktu, w związku z tym mogą występować nieregularnie.

Praca płyt na elewacji

Płyty na elewacji podczas pracy wilgotnościowej mogą podlegać ugięciom i odchyleniom.

Jednostronność płyt

Należy mieć na uwadze, że wszystkie płyty są produktami jednostronnymi. Oznacza to, że płyty posiadają wykończoną prawą stronę oraz stronę lewą z naniesionym nadrukiem fabrycznym. Lewa strona płyty odróżnia się wyglądem i jakością od strony prawej i nie jest przeznaczona do ekspozycji. Jest ona stroną techniczną, w związku z tym nie podlega ocenie wizualnej.

Więcej na temat włókno-cementu znajdziesz tutaj: https://budujodpowiedzialnie.pl/blog/wlasciwosci-wlokno-cementu/

Po więcej inspiracji wejdź na: www.cembrit.pl