Jeżeli praca na danym stanowisku może narazić pracownika na uszkodzenie ciała lub jego prywatnej odzieży, pracodawca jest zobowiązany zapewnić mu odzież roboczą. Jednak w niektórych przypadkach to do obowiązków pracownika należy zapewnienie sobie odpowiedniej odzieży roboczej. Kwestie te dokładnie reguluje kodeks pracy. Odzież robocza może być potrzeba także na potrzeby prywatne, niezwiązane z wykonywaniem obowiązków zawodowych, np. w czasie wykonywania remontu, prac instalacyjnych czy naprawczych, kiedy owe czynności mogłyby spowodować uszkodzenie ciała lub odzieży cywilnej. Sprawdź, co musisz wiedzieć o odzieży roboczej!

Do czego służą domki narzędziowe?

Masz ogród lub ogródek działkowy i większość prac wykonujesz samodzielnie? Nawet do prostych prac sezonowych niezbędne są odpowiednie narzędzia. Im jest ich więcej i im większe mają gabaryty, tym trudniej zachować porządek, a tym bardziej mieć do wszystkiego łatwy dostęp.

Problem z przechowywaniem narzędzi i dostępem do nich rozwiązują domki narzędziowe. Są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu zawsze znajdziesz rozwiązanie idealne dla siebie. Najmniejsze domki mają postać wysokiej, drewnianej skrzynki, podobnej kształtem do domku na klucze, największe zaś mogą osiągać rozmiary nawet garażu.

Ubrania robocze – jakich potrzebujesz?

Posiadacze domów jednorodzinnych (najczęściej z ogródkami) czy samych ogródków działkowych doskonale wiedzą, ile dodatkowych, często brudnych i niebezpiecznych prac trzeba wykonać we własnym zakresie. W wielu sytuacjach zabieranie się do pracy bez odpowiedniego wyposażenia i ochrony jest nie tylko mało komfortowe, ale może być wręcz niebezpieczne. Malowanie, robienie oprysków czy prace z użyciem potencjalnie lub realnie niebezpiecznych substancji wymagają solidnej ochrony, dedykowanej konkretnym pracom.

W takich przypadkach niezbędne będą ubrania robocze. Nie chodzi tutaj o odzież, którą możesz przeznaczyć do zniszczenia, jak stare spodnie dresowe czy zużyte koszulki, ale o profesjonalne zabezpieczenie. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka firm, które produkują wysokiej jakości odzież roboczą: spodnie, kurtki, buty, rękawice, kaski, nauszniki, czy gogle ochronne, a także maski i półmaski.

Do czołowych producentów odzieży i akcesoriów roboczych można zaliczyć:

  • 3 M – to firma mająca korzenie w Stanach Zjednoczonych, zajmująca się produkcją odzieży i akcesoriów ochronnych, np. do spawania;
  • Snickers – firma oferuje pełną gamę odzieży i akcesoriów roboczych wysokiej jakości, sprawdzających się w każdych warunkach: mroźną zimą i upalnym latem;
  • Dickies – to kolejna amerykańska firma, która sprzedaje pełną gamę produktów BHP najwyższej jakości.

Spodnie robocze dla każdego majsterkowicza

Spodnie robocze to podstawa niezależnie od zakresu prac. Nieco sztywny, odporny na uszkodzenia mechaniczne materiał chroni przed uderzeniami, zadrapaniami i skaleczeniami. Spodnie robocze powinny być zakładane do każdego rodzaju prac – od koszenia trawnika, przez malowanie czy przycinanie żywopłotów, do prac wysokościowych.

Jakie rękawice robocze są potrzebne?

Rękawice robocze to również niezbędny element wyposażenia – nawet, jeśli nie wykonujesz żadnych wymagających czy potencjalnie niebezpiecznych prac, rękawice przydadzą się w wielu momentach – nawet przy sprzątaniu, a także przy przenoszeniu ciężkich czy niewymiarowych rzeczy. Rękawice robocze chronią skórę przed drażniącymi środkami chemicznymi, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Kurtki robocze – do czego ich potrzebujesz?

Kurtki robocze to niezastąpiony element odzieży ochronnej wówczas, gdy prace będą przeprowadzane na zewnątrz przy niskich temperaturach. Niezależnie od tego, czy naprawiasz samochód, reperujesz płot, układasz kostki chodnikowe czy przekopujesz grządki, porządna kurtka robocza pozwoli Ci na swobodę ruchów, a przy tym zabezpieczy przed wiatrem, opadami i uderzeniami lub zadrapaniami.

Jakie buty robocze wybrać?

Od tego, czy buty są wygodne i spełniają swoją funkcję, w największej mierze zależy nasze samopoczucie. W przypadku butów roboczych, oprócz wygody, istotna jest również ich funkcjonalność – jedno musi iść w parze z drugim. Buty robocze powinny być na tyle twarde, by chronić stopę przed skutkami uderzeń i od twardego, kamienistego czy nierównego podłoża, a także na tyle stabilne, by utrzymać w ryzach kostkę, zapobiegając jej nadwyrężeniu czy skręceniu w czasie poruszania się w trudnych warunkach.

Buty robocze męskie

Buty robocze to nie to samo, co buty ochronne – te jedynie zabezpieczają stopy przed zabrudzeniem. Nie posiadają przy tym przeważnie funkcji ochronnych. Męskie buty robocze to z kolei produkt o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia, przecięcia, zimno i ciepło. Do każdego typu prac należy wybrać odpowiednie buty – inne sprawdzą się do koszenia trawy czy na budowie, inne zaś do pracy przy szkodliwych substancjach, np. przy olejach czy farbach.

Buty robocze damskie

Damskie buty robocze to produkt dopasowany do mniejszej, kobiecej stopy. Nie różnią się funkcjonalnością od męskich butów ochronnych, jednak zapewniają większy komfort użytkowania właśnie ze względu na dopasowanie rozmiaru i fasonu do drobniejszej niż męska, damskiej stopy.

Odzież robocza – co musisz wiedzieć?

Odzież robocza jest niezbędna nie tylko w zakładzie pracy na stanowisku, które wymaga dodatkowych zabezpieczeń, ale także na użytek własny, przy “brudnych” i potencjalnie niebezpiecznych pracach. Nie tylko zabezpiecza ubrania i ciało przed zabrudzeniem, ale również chroni przed skutkami uderzeń i zadrapań, a także niską i wysoką temperaturą.
W trosce o własne zdrowie i bezpieczeństwo zdecydowanie warto zainwestować w komplet odzieży roboczej na własny użytek. Wybierając produkty wysokiej jakości, zapewnisz sobie ochronę na długi czas!