Konie wymagają odpowiednich warunków hodowlanych. Tylko nowoczesna i przestronna stajnia zapewni im odpowiedni komfort psychiczny niezbędny do prawidłowego rozwoju. Właścicielom kompleksu wypoczynkowo-rekreacyjnego w Droblinie przyświecał również inny cel.  Zależało im, aby nowo powstały obiekt komponował się z sąsiadującym, późno-klasycystycznym dworkiem. Ryzykowne połączenie nowoczesnego stylu z tradycją zakończyło się sukcesem. Efekty tego mariażu mogą podziwiać odwiedzający kompleks wczasowicze.

 

Sięgający swoją historią XIX wieku dwór w Droblinie został zaadaptowany na potrzeby kompleksu wypoczynkowo-rekreacyjnego. W 2011 roku oddano do użytku nowoczesną stadninę wraz z ujeżdżalnią, która składa  się z dwudziestu dużych boksów wyposażonych w automatyczne poidła.

 

Pierwszy projekt obiektu przewidywał dach wykonany z popularnej blachodachówki. W ostatniej chwili zdecydowano się jednak użyć płyt falistych z włókno-cementu, znanych powszechnie jako EuroFala. – W trakcie procesu inwestycyjnego rozważaliśmy wykonanie pokrycia dachu obiektu innymi materiałami, między innymi: blachodachówką, blachą trapezową, dachówką ceramiczną lub cementową. Pokrycie z blachodachówki lub blachy trapezowej byłoby rozwiązaniem tańszym, jednak nie posiadającym zalet zbliżonych do włókno-cementu. – mówi Marek Bodzak, przedstawiciel inwestora. Koncepcja zmiany pokrycia z blachówki na materiał włókno-cementowy była dość ryzykowna. Wymagało to od inwestora zmian w całym projekcie, a w szczególności w konstrukcji dachu stajni. Pomimo tego właściciel  zdecydował się użyć systemu EuroFala.

Cechy charakterystyczne EuroFali

Konie są bardzo podatne na stres, który łatwo wywołać niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Szczególnie odczuwalnymi podczas obfitych opadów deszczu, który powoduje ogromny hałas uderzając kroplami o blaszane pokrycie. W ocenie inwestora to konieczność tłumienia hałasu, a co za tym idzie zagwarantowanie komfortu psychicznego zwierząt były czynnikiem decydującym. Ważny był również fakt, że użyty materiał jest odporny na działanie czynników biochemicznych, a przy tym daje możliwość łatwego doświetlania poprzez zastosowanie płyt świetlikowych. Dodatkowym walorem płyt, szczególnie w tego rodzaju obiektach, jest ich estetyczny wygląd.

 

Użyte rozwiązania

Pokrycie budynku stajni, z racji bliskiej odległości od dworku, musiało doskonale współgrać z sąsiadującym obiektem. Wybór padł na płytę krótką B65 o długości 625 mm, która na dachu doskonale imituje efekt dachówki. Montaż pokrycia trwał krócej niż zakładano, głównie z uwagi na zastosowanie płyt z obciętymi narożnikami oraz wyciętymi otworami gotowymi do montażu – NO/WO, co znacząco przyśpieszyło pracę. Cały proces montowania pokrycia dachowego zakończył się już po 30 dniach.

 

Wyposażenie stajni

Dodatkowe wyposażenie stajni stanowi solarium i myjka, natomiast na zewnątrz znajduje się karuzela, która pomaga utrzymać dobrą kondycję zwierząt. Przy stajni znajduje się kryta ujeżdżalnia z tarasem widokowym. Wszystko to składa się na nowoczesny obiekt rekreacyjny z dachem w kolorze grafitowym, którego powierzchnia całkowita wynosi 2,5 tysiąca m2. Jakość wykonanego dachu oraz właściwości użytego materiału spełniły oczekiwania inwestora. Co najważniejsze – dach tłumi odgłosy opadów atmosferycznych, a przy tym chroni przed zbytnim nagrzewaniem wnętrza budynku w porze letniej. Natomiast w trakcie zimy zapobiega skraplaniu się pary wodnej wewnątrz stajni, co mogłoby spowodować pojawienie się grzyba lub pleśni.