Dach jest niewątpliwie ważnym elementem konstrukcji każdego obiektu. Niewłaściwie wykonany z użyciem nieodpowiednich materiałów może w krótkim czasie przysporzyć nam dodatkowych zmartwień. Te znowu mogą prowadzić do dodatkowych prac remontowych. Aby tego uniknąć, warto poświęcić trochę czasu, przejrzeć i dobrać odpowiednie surowce, z których będzie wykonany. Akcesoria dachowe to ważny element całości.

Najpierw wybierzmy pasującą nam połać, by następnie zwrócić uwagę na akcesoria dachowe. To właśnie te niepozorne elementy konstrukcji naszego dachu mogą stać się jego kluczowym ogniwem. Nie dosyć, że zwiększają odporność naszego pokrycia dachowego, to dodatkowo poprawiają jego wygląd i estetykę. W trakcie projektowania, a następnie budowy obiektu warto zadbać o wysoką jakość użytych materiałów. Nie ma znaczenia, czy dotyczy to fundamentów, ścian czy dachu. Każdy ze wspomnianych elementów powinien spełniać najwyższe standardy pod względem funkcjonalności, wytrzymałości i wykonania. Dopiero wtedy zyskamy pewność, że ukończony budynek będzie nam służył przez wiele lat bez konieczności wykonywania dodatkowych prac remontowych.

Właściwe akcesoria wykończeniowe

Przy budowie lub renowacji dachu, równie ważny co wybór pokrycia dachowego jest dobór odpowiednich akcesoriów wykończeniowych. Etap niezwykle ważny z uwagi na to, iż ich podstawowym zadaniem będzie ochrona miejsc szczególnie narażonych na oddziaływanie warunków atmosferycznych. To nimi zabezpieczymy krawędzie dachu, punkty stykowe czy też wykończymy boki konstrukcji. Z uwagi na zróżnicowanie rynku i wysoką konkurencję, producenci pokryć dachowych oferują coraz szerszy wybór akcesoriów. Dostępne są zarówno jako uzupełnienie płytek i płyt dachowych tego samego producenta, jak również w wersji pasującej do pokryć dachowych innych firm.

Akcesoria dachowe z włókno – cementu

Akcesoria dachowe z włókno – cementu firmy Cembrit to szeroki wybór produktów. Można je śmiało używać z innymi produktami, trzeba jednak pamiętać o doborze odpowiedniego koloru. Ostatnio coraz więcej osób traktuje akcesoria jako jeden z elementów budynku, a nie tylko jako uzupełnienie konstrukcji dachu. W odpowiedzi na rosnące oczekiwania klientów, Cembrit stworzył nowoczesne linie montażowe oraz malarskie, które w połączeniu z wykwalifikowaną i doświadczoną kadrą, pozwalają stworzyć produkt o najwyższej jakości.

Gąsiory

Najczęściej stosowane akcesoria dachowe to gąsiory, chronią one miejsce styku dwóch połaci dachu wielospadowego, jak również szczyt dachów dwuspadowych. Do najpopularniejszych modeli gąsiorów zaliczają się:

  • zawiasowe – przeznaczone do montażu na kalenicy głównej
  • konikalne (stożkowe) – montowane na kalenicy głównej i narożnej,
  • łukowo-falisty – dedykowane do konkretnego profilu płyty i kąta nachylenia na kalenicy głównej,
  • daszkowy – stosowany na kalenicy głównej,
  • pulpitowe i kątowe – przeznaczone do wykończenia kalenicy dachu pulpitowego, dedykowane konkretnemu profilowi płyty i kątowi pochylenia połaci,
  • kalenicowy – przeznaczony do montażu na kalenicy głównej.
Wiatrownice

Kolejnym, równie ważnym elementem wykończeniowym dachów są wiatrownice czyli wykończenia boków dachu – na prawej i lewej krawędzi połaci. Stosowane są zazwyczaj do zabezpieczenia połaci dachowej przed porywami wiatru, opadami atmosferycznymi oraz wchodzeniem i gniazdowaniem się ptaków. Co ważne, stanowią również zabezpieczenie przed ściekaniem wody wprost z połaci dachu na mury szczytowe budynków. Również w tym przypadku producenci oferują szereg modeli w zależności od miejsca ich montażu oraz kształtu. Są to m.in.: szczytowa, początkowa, stożkowa, z roll topem czy też z zakładem.

Okap

Każdy dach posiada także okap będący dolną, poziomą częścią dachu wzdłuż którego zazwyczaj montowana jest rynna. Uzupełnia on poszycie dachu zabezpieczając go przed porywami wiatru, opadami atmosferycznymi oraz gniazdowaniem ptaków. Natomiast element, który możemy zaobserwować w miejscu przecięcia połaci ze ścianą lub blisko kalenicy otwartej to osłony iskrowe. Zastosowane w jednym ciągu zabezpieczają dach przed nadmiernym wiatrem lub zawiewaniem śniegu.

Gdzie stosować akcesoria dachowe

Akcesoria systemowe, jak inaczej nazywane są akcesoria dachowe, stosowane są zazwyczaj w miejscach szczególnie narażonych i wystawionych na wpływ czynników zewnętrznych. Jeśli zastosujemy materiały słabej jakości, istnieje ryzyko, że nie wytrzymają one próby czasu i warunków pogodowych, co może spowodować szybszą niż planowaliśmy konieczność remontu konstrukcji dachu. Dobrze wybrane akcesoria gwarantują inwestorowi lub właścicielowi długą żywotność dachu w każdych warunkach pogodowych, bez względu na siłę opadów śniegu i deszczu oraz prędkość wiatru.

Sposób montażu akcesoriów dachowych

Sposób montażu akcesoriów dachowych nie różni się niczym od montowania połaci dachu, do którego używane są wkręty. Jeżeli będziemy postępować zgodnie z dołączoną instrukcją, w której szczegółowo opisana jest ta procedura, nie powinniśmy mieć większych problemów z prawidłowym położeniem elementów systemowych na dach. Jeżeli nie chcemy montować akcesoriów samodzielnie lepiej zdać się na doświadczenie i wiedzę profesjonalnej ekipy remontowej. Punkty łączenia różnych powierzchni dachu i połaci stanowią miękkie podbrzusze każdego dachu, dlatego warto zainwestować w akcesoria dachowe, które zagwarantują nam spokój oraz pewność na długie lata. Spróbujmy wygospodarować trochę wolnego czasu i zapoznać się z bogatą ofertą dostępnych na polskim rynku akcesoriów. Gdy wybierzemy mądrze, zminimalizujemy ryzyko, wymagającej sporych nakładów, wymiany lub naprawy dachu w ciągu najbliższych kilku lat.

Więcej właściwości płyt z włókno-cementu na https://budujodpowiedzialnie.pl/blog/wlasciwosci-wlokno-cementu/

Po więcej inspiracji wejdź na www.cembrit.pl