Fasada budynku niezależnie od tego z jakiego materiału jest wykonana, stanowi integralną część wnętrza zarówno domu, jak i każdego innego obiektu. Może być podkreśleniem panującego w środku klimatu lub przeciwnie, być zupełnie odmienna, pozostając przy tym ciekawym połączeniem stylów. Odpowiedni charakter takiej fasady nadasz poprzez dbałość o charakterystyczne elementy danego stylu architektonicznego.

Jakie materiały wykorzystuje się jako fasady budynków?

Na przestrzeni lat zmieniły się zarówno materiały wykorzystywane do budowy fasady, same style architektoniczne, jak i same konstrukcje budynków. Przez setki lat aż do dzisiaj, najczęściej wykorzystywanym materiałem były cegły. 

To w ostatnich dekadach się jednak nieco zmieniło. Obecnie trendy są mocno zróżnicowane pod względem różnorodności form, jak i rozwiązań technologicznych. Warto podkreślić, że popularność zaczęły zyskiwać również dotąd niestosowane materiały budowlane. Dotyczy to chociażby fasad:

  • szklanych,
  • aluminiowych,
  • styropianowych.

Niezależnie od zastosowanych materiałów, fasada budynku ma spełniać swoje podstawowe zadanie, jakim jest ochrona wnętrza oraz zapewnienie komfortowych warunków panujących wewnątrz. Często też łączy się w jednym projekcie więcej, niż jeden materiał wykorzystany do wykończenia elewacji.

Styropian? Fasada tak dla domków, jak i bloków

Jednym z takich materiałów jest styropian. Fasada z niego wykonana najczęściej znajduje swoje zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, zabudowach szeregowych jak i blokach. Niewątpliwą zaletą fasady wykonanej ze styropianu jest ochrona przed wychłodzeniem mieszkania.
Popularność tego materiału wynika również z przystępności cenowej. Taka forma jest wybierana w budynkach użytku publicznego, w dużej mierze dzięki prostemu i estetycznemu wykończeniu. Wykończenie fasady styropianem pozwala na pokrycie ścian, w dowolnie wybranym kolorze. Dzięki temu w łatwy sposób można dopasować budynek do otoczenia lub stworzyć spójną przestrzeń z wnętrzem. Sprzyja temu również łatwość modelowania kształtów styropianowych fasad.

Fasada aluminiowa

Fasada aluminiowa przede wszystkim jest wykorzystywana w przestrzeniach publicznych takich jak: biurowce, banki, galerie sztuki, hale sportowe, salony z ekspozycjami, domy handlowe. Wykorzystanie takiej formy elewacji, pozwala na tworzenie śmiałych i nieszablonowych projektów architektonicznych.
Pozwala jednocześnie wizualnie “otworzyć” wnętrze, pozostając przy tym szczelnie zamkniętym pomieszczeniem. Fasada aluminiowa sprawia, że budynek pomimo swojej lekkości w wyglądzie, równocześnie jest solidny i przy tym energooszczędny. Niewątpliwym atutem takiego wykończenia jest duży dopływ naturalnego światła do wnętrza.

Fasada szklana

W odróżnieniu od wykończenia elewacji z użyciem aluminium, fasada szklana daje jeszcze bardziej naturalny efekt połączenia przestrzeni wewnątrz budynku z jego otoczeniem. Zastosowanie niewielkich ram między szklanymi powierzchniami daje efekt jednorodności struktury obiektu, dając jednocześnie możliwość wyodrębnienia poszczególnych stref.
Tego typu elewacje znajdują zastosowanie zarówno w budynkach przestrzeni publicznej, jak i domach. Coraz częstszym rozwiązaniem w domach mieszkalnych jest częściowe wykorzystanie szklanej fasady jako sposób na “otworzenie” domu na strefę ogrodową. Taka fasada budynku przepuszcza również więcej promieni słonecznych, co pozwala doświetlić pomieszczenia, nadając im niepowtarzalnego klimatu.

Jak fasada budynku różni się w zależności od miasta?

Jakie fasady budynków dominują w przestrzeni miejskiej? Analizując układ urbanistyczny można dojść do wniosku, że wiele zależy od wielkości miasta. W niewielkich miasteczkach najwięcej jest budynków ze styropianowymi fasadami, co determinowane jest przeważającą liczbą nieruchomości powstałych w poprzednich dekadach. 

Nieco inaczej wygląda to w większych miastach. Dotyczy to szczególnie ich centralnie położonych kwartałów lub tych nowobudowanych, mających pełnić funkcję biznesową. Tam fasada budynku coraz częściej wykonywana jest ze szkła. Trend ten najbardziej jest widoczny w nowoczesnych biurowcach, a także galeriach handlowych.

Fasada budynku kiedyś i dziś

Jeszcze do niedawna fasada budynku wykonywana była przede wszystkim ze styropianu. Dotyczy to zarówno domków jednorodzinnych, jak i starych kamienic poddanych termomodernizacji. Trendy te ulegają jednak sporym zmianom. O ile styropian to wciąż najchętniej wykorzystywany materiał w prywatnym budownictwie, o tyle fasady aluminiowe lub szklane są coraz częściej wykorzystywane przy stawianiu budynków użyteczności publicznej, a także nowoczesnych biurowców.