W ubiegłym wieku azbest był jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych nie tylko przy budowie dachów. Odkrycie jego szkodliwych właściwości wymusiło potrzebę znalezienia innego wytrzymałego surowca. Eternit zaczął odchodzić do lamusa ale stworzono bezpieczną alternatywą dla wyrobów azbestowo-cementowych. Powstał włókno-cement, który zachowuje najlepsze cechy azbestu jednocześnie bez szkody dla środowiska i zdrowia użytkowników.

Początki Eternitu

Płyty azbestowo-cementowe święciły triumfy w latach 50- i 60-tych XX wieku przede wszystkim ze względu na swoje praktyczne walory. Była to tańsza alternatywa dla pokryć dachowych z łupka wynaleziona na początku XX wieku przez Austriaka Ludwiga Hatscheka i opatentowana pod nazwą Eternit. Z języka łacińskiego aeternum oznacza wieczność. I taka też idea przyświecała twórcy tego materiału. Połączenie azbestu i cementu sprawiło, że płyty te były odporne na wysokie temperatury i mróz, a także na ogień, korozję i różne związki chemiczne. Właściwości te sprawiły, że eternit był szeroko wykorzystywany nie tylko do produkcji pokryć dachowych, ale także okładzin elewacyjnych, rur oraz kanałów wentylacyjnych i spalinowych. Był tak popularny, że nazwa handlowa bardzo szybko stała się nazwą potoczną materiałów azbestowo-cementowych.

Z biegiem czasu okazało się jednak, iż azbest jest substancją szkodliwą. Stało się to w momencie, gdy wynaleziono mikroskop elektronowy. Wtedy właśnie okazało się, że włókna azbestu mają strukturę haczykowatą i dlatego zaczepiają się w płucach. Najbardziej niebezpieczne są włókna długie i cienkie, to one odpowiedzialne są za wszystkie choroby wywołane azbestem. Produkty zawierające azbest szkodliwe są w momencie, gdy naruszona zostaje struktura włókna. Wtedy to uwalnia się on do środowiska. Z tego powodu od lat 70-tych ubiegłego wieku w całej Europie stopniowo zaczęto ograniczać produkcję eternitu i poszukiwać takich produktów, które nie wpłyną na zmianę właściwości a jedynie sprawią, że finalny produkt nie będzie szkodliwy dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz pozostanie neutralny dla środowiska.

Alternatywa dla eternitu

Jak się okazało bardzo dobrym rozwiązaniem tego problemu jest włókno-cement, stanowiący całkowicie bezpieczną alternatywę dla eternitu.

Nazwa „Eternit” ma w Polsce kiepską renomę. Kojarzy się z okresem PRL-u i czasami, gdy nie było ciekawej alternatywy dla tego produktu. Płyta eternitowa pokrywa zwykle dachy wiejskich domostw i budynków inwentarskich. Na samą myśl o tym produkcie każdy właściciel odczuwa lęk i obawy. Dlatego nie przekonują ich zapewnienia producentów płyt włókno-cementowych, iż jest to produkt całkowicie bezpieczny z ogromnym potencjałem aranżacyjnym. Już samo porównanie włókno-cementu do eternitu budzi strach. Wynika to przede wszystkim z braku wiedzy i ogólnie panujących uprzedzeń.

Porównanie eternitu i włókno-cementu

Na Zachodzie natomiast produkt ten posiada bardzo dobre konotacje. Do tej pory w bardzo wielu krajach np. w Niemczech, Austrii czy Szwajcarii  sprzedawany jest właśnie pod nazwą Eternit. Tam produkt ten bardzo dobrze się kojarzy. Kwestią najistotniejszą jest fakt, że włókno-cement posiada najlepsze właściwości eternitu, takie jak: trwałość, lekkość, wytrzymałość i odporność, a przy tym nie wyrządza szkód na środowisku czy zdrowiu właścicieli. Dzieje się tak dlatego, że włókna azbestu zostały zastąpione włóknami PVA. Jest to idealne rozwiązanie, które zastępuje stare pokrycia eternitowe.

Kiedy inwestorzy słyszą, że płyta z włókno-cementu jest podobna do płyty eternitowej od razu staje im przed oczami brzydki szary kolor, ponieważ już przy pierwszym większym deszczu czy gradzie odchodziła farba pokrywająca płytę. Nic bardziej mylnego. Dzisiejsza technologia pozwala na uzyskanie długotrwałego koloru. Firma Cembrit wykorzystuje technikę nakładania farby na gorąco, co sprawia, że kolor utrzymuje się przez długi czas.

Nie bójmy się zatem następcy eternitu, gdyż jest to trwałość i  ekologia w dzisiejszym wydaniu. Płyty włókno-cementowe to produkt naturalny i zarazem ekonomiczny. Płyta falista EuroFala produkowana jest w takich samych wymiarach, co stara płyta eternitowa. Jeśli tylko podkonstrukcja jest w dobrym stanie wymiana pokrycia dachowego na nowe będzie zdecydowanie mniej kosztowna.

Więcej właściwości płyt z włókno-cementu na https://budujodpowiedzialnie.pl/blog/wlasciwosci-wlokno-cementu/

Po więcej inspiracji wejdź na www.cembrit.pl