Fasady wentylowane cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Aby wszelkiego rodzaju projekty architektoniczne i budowlane były jeszcze prostsze, bardziej opłacalne, inspirujące i efektywne warto śledzić najnowsze trendy budowlane. Włókno-cement Cembrit to nowoczesny materiał budowlany wykonany z naturalnych i przyjaznych dla środowiska surowców. Technologia została opracowana przez firmę Cembrit, która posiada ponad 90-letnie doświadczenie w produkcji włókno-cementu. Nasze bogate doświadczenie zapewnia zrównoważony produkt, który skumulował wszystkie zalety włókno-cementu. Gama elewacyjna może być stosowana we wszystkich lekkich konstrukcjach elewacji wentylowanych. Płyty Cembrit z włókno-cementu charakteryzują się takimi właściwościami, jak niepalność, izolacja akustyczna i pogodowa, a także wysoka udarność, przez co są idealnym materiałem elewacyjnym.

Fasada wentylowana

Fasada wentylowana to konstrukcja, która pomaga zminimalizować wahania temperatury w ścianie w ciągu roku. Latem odbija promienie słoneczne i
ciepło, a izolacja za płytami elewacyjnymi ogranicza utratę ciepła w niższych temperaturach. Jednocześnie naturalna wentylacja przechodząca przez konstrukcję minimalizuje kondensację.

Elewacja wentylowana posiada dodatkowe cechy i zalety. Najważniejszą korzyścią jest ochrona konstrukcji bazowej przed warunkami atmosferycznymi, wiatrem i wilgocią. Część wilgoci przechodzi przez fasadę, ale jest ograniczona do poziomu, który może zostać odprowadzony lub wyeliminowany przez naturalną wentylację. Funkcja odwadniania systemu działa, gdy woda deszczowa lub wilgoć przenika przez szczeliny w elewacji. Wilgoć spływa po obu stronach płyt elewacyjnych. U podstawy konstrukcji oraz nad drzwiami i oknami powinny znajdować się otwory wentylacyjne. Otwory te pomogą również odprowadzić wodę z konstrukcji.

 

 

 

 

\Wentylacja naturalna działa na zasadzie efektu kominowego. Powietrze dostaje się od spodu konstrukcji i w drodze w górę przez elewację odbiera wilgoć przez otwory wentylacyjne w górnej części konstrukcji lub przez otwory okienne lub drzwiowe.

 

 

 

 

 

Konstrukcja drewniana
1. Cembrit Plank Connect
2. Listwa drewniana
3. Obszar wentylowany
4. Cembrit Plank Connect Clip
5. Cembrit Windstopper
6. Struktura ściany

 

 

 

 

 

Wloty powietrza

 

 

Powietrze jest wciągane do konstrukcji przez otwór u podstawy elewacji i należy zapewnić niezakłóconą wentylację na całej wysokości elewacji. Powinna istnieć szczelina wentylacyjna minimum 10 mm lub równowartość 100 cm2 na metr. W przypadku zastosowania profili perforowanych wymagany jest otwór wentylacyjny o powierzchni minimum 100 cm2 na metr. Otwór w podstawie służy również do odprowadzania wilgoci, która dostała się do elewacji.

 

 

 

 

 

 

 

Przepływ powietrza musi być utrzymany w górnej części elewacji, niezależnie od tego, czy przylega ona do dachu, czy innej konstrukcji. Podobnie jak u podstawy, musi być szczelina wentylacyjna minimum 10mm lub 100cm2 na metr.

 

 

 

 

 

Pod oknami lub innymi otworami, w których używany jest parapet, należy zachować poziomy otwór wentylacyjny o wielkości co najmniej 10 mm lub równoważny 100 cm2 na metr. Ta szczelina wentylacyjna jest zwykle tworzona pomiędzy górną krawędzią płyt elewacyjnych a dolną krawędzią parapetu. Zaleca się, aby parapet wystawał minimum 30mm poza front elewacji. Gwarantuje to, że woda spływająca z parapetu nie dostanie się do konstrukcji.

 

 

 

 

Poziomy, swobodny otwór wentylacyjny musi być zachowany również nad oknami i drzwiami. Ta szczelina wentylacyjna musi mieć co najmniej
10 mm szerokości. Jeśli profile perforowane ze stali, aluminium lub tworzywa sztucznego są używane, wymagany jest otwór wentylacyjny o powierzchni co najmniej 100 cm2 na metr. Otwór u podstawy służy również do odprowadzania wilgoci, która dostała się do elewacji.

 

 

 

 

Cembrit Plank Connect to system obejmujący klipsy Cembrit Plank Connect, które umożliwiają łatwe ukryte mocowanie desek.

Montaż poziomy

Cembrit Plank Connect jest montowany poziomo na pionowych drewnianych łatach. Deski nie zachodzą na siebie, ale dopasowują się do siebie za pomocą połączenia na pióro i wpust oraz klipsa przymocowanego do drewnianego podłoża. Więcej informacji na temat instalacji poziomej można znaleźć w kolejnym poście.

Różne wzorce montażu poziomego

Możliwe jest zainstalowanie Cembrit Plank Connect za pomocą wiązania warstwowego (1), co daje bardzo prosty i nowoczesny wygląd. Ponadto bardzo popularną opcją jest wiązanie rozciągliwe (2). Oprócz tego możliwe jest również przesunięcie przegubów (3). Niezależnie od wzoru, końce desek mogą być ustawione obok siebie.

Montaż pionowy

Cembrit Plank Connect można również montować pionowo na poziomych drewnianych łatach. Za łatami poziomymi przewidziana jest wentylacja. Więcej informacji na temat instalacji pionowej można znaleźć w kolejnym poście.

Szeroka gama akcesoriów

Cembrit oferuje wszystkie profile i materiały mocujące do wykończenia elewacji.

 

 

 

Po więcej inspiracji wejdź na Cembrit